When Yesterday Comes-p1.jpg

Spacerując w parku stary człowiek cierpiący na chorobę Alzheimera spotyka swoją pierwszą miłość. Obydwoje przyjmują swoje stare role i odtwarzają pierwszą randkę korzystając ze wspomnień przywołanych przez piosenkę, I Love Cha Cha.

Jest to początek jednej z czterech krótkich historii opowiadających o problemach ludzi, i ich bliskich, borykających się z chorobą Alzheimera.

Sztuka jest najwyższą formą zbiorowego zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Nie jest to łatwy film i nie każdemu będzie się podobał. Pokazuje jednak, jak bardzo rozeszły się  drogi Tajwanu i kontynentu.

Tajwan żyje własnymi problemami, a procesy społeczne, polityczne i ekonomiczne mają inny charakter niż na kontynencie. Nic dziwnego, że także kultura porusza inne tematy i szuka innych form wyrazu. Mimo wspólnego języka (choć także i językowo pojawia się coraz więcej różnic) sztuka na Tajwanie nieograniczona cenzurą żyje problemami światowymi. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że kiedy kontynent jest nadal zakotwiczony w archaicznym rozumieniu chińskości i szuka swojej wyjątkowości, to Tajwan poszukuje elementów uniwersalnych w chińskiej kultury.

Nie wierzę, aby komunistyczne Chiny potrafiły stworzyć atrakcyjny, uniwersalistyczny model kultury chińskiej. Tajwan ma taką szansę. Im bardziej jednak kontynent kultywuje rodzimą cepelię, tym bardziej Taiwan tworzy własną, odrębną tożsamość. Różnice się pogłębiają, a wyspa, choć stoi w miejscu, to coraz bardziej ucieka od kontynentu.

Mam wrażenie, że zaniedbałem temat Tajwanu. Trzeba będzie to powoli zmienić.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.