OdMNz2N

春晚 Chunwan to nadawany w wigilię Chińskiego Nowego Roku przez centralną telewizję w ChRL parogodzinny program rozrywkowy. W zeszłym roku miało go oglądać 750 milionów widzów. Dla wielu program stał się już integralną częścią obchodów święta wiosny.

Popularność programu jednak powoli przemija. Ludzie nie czekają już „przedstawienie roku”. Telewizor gra gdzieś w tle, ale nie jest śledzony z wypiekami na twarzy. Wynika to z faktu, że program noworoczny był zawsze soczewką, w której skupiają się główne tematy partyjnej propagandy. Im bardziej Chińczycy stają się obojętni na slogany, tym bardziej program noworoczny traci na znaczeniu, a staje się kolejnym rytuałem.

W tym roku leitmotivem był oczywiście „Chinese Dream”. Dlatego kulminacyjnym momentem programu była piosenka „Nie jestem zbyt wymagający”:

„Mam osiemdziesięciometrowe mieszkanie i miłą żonę. Nasze dziecko już skończyło studia i po dyplomie zdobyło wspaniałą pracę. Dojeżdżam do pracy bardzo szybko, korki nie istnieją. Ćwiczę na dworze i widzę codziennie niebieskie niebo.”

Drobnomieszczański sen. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.