133152792_13937170081331n

Grupa mężczyzn licząca według świadków co najmniej dziesięć osób zaatakowała wczoraj nożami tłum na stacji kolejowej w Kunming (prowincja Yunnan). Do tej pory zmarły 33 osoby i doliczono się 130 rannych. Napastnicy mieli nosić czarne ubrania. Siły bezpieczeństwa miały zastrzelić czterech z nich, a jednego zatrzymać. Tyle wiadomo naprawdę. Reszta to spekulacje.

Atak przeprowadzono w okresie wzmożonego ruchu w okresie po Chińskim Nowym Roku. Kunming jest też ważnym miejscem na turystycznej mapie ChRL. Dla wielu zagranicznych turystów stanowi pierwsze miejsce do którego trafiają po przyjeździe do Yunnanu. Dlatego cel ataku nie wydaje się przypadkowy.

Według chińskich mediów był to atak terrorystyczny separatystów Ujgurskich z Turkiestanu Wschodniego. Faktycznie modus operandi może na to wskazywać, ale przeniesienie ataków poza tereny, o których wyzwolenie walczą Ujgurzy i inne grupy etniczne z północno-zachodniej ChRL świadczy o zmianie taktyki. Zdecydowano się zanieść tą chichą wojnę do samych Chin. W zeszłym roku mieliśmy już do czynienia z atakiem na placu Tiananmen, ale wtedy wyglądało to na odosobniony incydent. Teraz możemy zobaczyć w tym celową zmianę taktyki.

Wczorajszy atak pokazuje także, że jeżeli doprowadzi się jakąś grupę lub populację ludzi do desperacji, to nie ma możliwości aby uchronić się przed aktami terroru.

Reakcja partii była przewidywalna. Wezwano do zacieśnienia kontroli i wzmożonej pracy służb bezpieczeństwa. Tylko jak partia chce zapobiec dalszym atakom? Jak powstrzymać zdesperowanych i wysoko zmotywowanych ludzi? Kilka osób może podróżować po Chinach i spotkać się w dowolnym miejscu aby zaatakować. Noże można kupić w każdym miejscu. Ani skanery, ani ochroniarze nic nie poradzą. Nie postawi się uzbrojonych żołnierzy na każdej zatłoczonej ulicy ani w każdym centrum handlowym całej ChRL.

Konflikt w Turkiestanie Wschodnim rozwiązać można by tylko przez rzeczywistą implementację autonomii, ale do tego ani partia, ani chińskie społeczeństwo nie są gotowe. Dlatego tylko kwestią czasu jest  kolejny atak.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Jeżeli się okaże, że był to zamach, to co mogę napisać? Wszystko już powiedziałem na ten temat przy okazji ataku w Kunming. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] noża jest na nim grawerowany kod QR z informacją o tym, kto i kiedy go nabył. Wiąże się to z atakami ujgurskich separatystów uzbrojonych w noże i tasaki. Jednak wykorzystanie kodów QR stanowi tylko jedną z wielu technologii, które Pekin zaprzągł […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.