0013729e4abe0a295fe620

Zdjęcie: China Daily

Podobno McDonald’s w ChRL sprzedaje teraz tylko frytki i napoje, co jest pokłosiem afery mięsnej, która ma źródła w korporacji OSI. Przy okazji w chińskich mediach wystąpiło inkognito wielu byłych i obecnych pracowników firmy. Jeden z nich użył ciekawego sformułowania: 规矩是死的, 人是活的, 这很简单 (guījǔ shì sǐ de, rén shì huó de, zhè hěn jiǎndān) – prawa są martwe, a ludzie żywi, to proste.

Komentarz został wychwycony przez Voctora Mair.

To stare chińskie powiedzenie i świetnie ilustruje chiński stosunek do prawa i w ogóle wszelkich reguł oraz przepisów (np. drogowych). Przypomina to polskie powiedzenie, że prawo jest po to, aby je łamać.

Z jednej strony jest to pozytywne podejście związane z charakterystyką chińskiej tradycji prawnej, która stosuje przepis wprost, bez analizowania motywów lub okoliczności, nie rozróżnia działania z premedytacją lub nieumyślnego sprawstwa. W efekcie, przez tysiące lat Chińczycy nauczyli się łamać reguły i prawa, ponieważ większość z nich była nieżyciowa i niepraktyczna.

Z drugiej strony, jest to książkowy przykład długotrwałej deprecjacji prawa. Prawo aby działać musi być powszechnie akceptowane, możliwe do przestrzegania i starannie implementowane. Prawo musi stanowić całość. Jeden martwy, powszechnie łamany lub ignorowany przepis, prowadzi ostatecznie do erozji całego systemu.

Można też powiedzieć, że jeżeli jakieś prawo jest powszechnie łamane, to jest to złe prawo.

Mair przytacza także inne, mniej znane i bardziej dosadne powiedzenie: 大活人还能让尿憋死 (dà huórén hái néng ràng niào biēsǐ) – żywy człowiek nigdy nie będzie wstrzymywać się od sikania tak długo aby (od tego) umrzeć”. W domyśle: nawet jeżeli jakieś abstrakcyjne reguły miałyby zabraniać oddawania moczu w danym miejscu i czasie. Z czego wielu – zresztą – z chęcią korzysta.

Polecam cały tekst.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.