yonaguni-1

Wyspa Yonaguni jest znana przede wszystkim z podwodnych formacji skalnych, które są centrum różnych dziwacznych teorii o zaginionej cywilizacji Pacyfiku, UFO itp.

22 lutego na Yonagunijima, Wyspie Yanguni, przeprowadzono referendum na temat planów rządu w Tokio zbudowania garnizonu na wyspie. Sześćdziesiąt procent głosujących poparło ideę.

Jak można łatwo odgadnąć cała sprawa doprowadza Pekin do histerii.

Mieszkańcy poparli pomysł kierując się nie tylko obawą o bezpieczeństwo wysp Nansei. Wielu wierzy, że przybycie żołnierzy i ich rodzin oraz projekty infrastrukturalne związane z budową garnizony rewitalizującą lokalną gospodarkę. Budowa ma być ukończona do końca br. fiskalnego. Według planów ma tutaj stacjonować jedynie około 150 żołnierzy, ale na wyspie mieszka obecnie niespełna 1500 osób, więc nawet taka liczba może wpłynąć na jej ekonomię.

Referendum rozpisano z inicjatywy opozycji w lokalnym zgromadzeniu, która podnosiła kwestie negatywnego wpływu radarów na zdrowie ludzi oraz zagrożenie atakiem w momencie, kiedy Yonaguni stanie się celem strategicznym. Prawdziwym źródłem obaw opozycyjnych partii jest jednak napływ nowych mieszkańców, którzy będą stanowić lekko ponad 10% populacji. Co ma wpłynąć na wyniki kolejnych wyborów lokalnych. W powszechnej opinii żołnierze i ich rodziny stanowią najbardziej konserwatywne elementy w społeczeństwie japońskim.

Ciekawostką jest, że do udziału w referendum dopuszczono wszystkich stałych mieszkańców wyspy, w tym 5 obcokrajowców i 97 uczniów szkoły średniej.

Podstawowym zadaniem jednostki ma być monitorowanie aktywności ALW w regionie Morza Wschodniochińskiego. Yonaguni jest położona 500 km na zachód od Okinawy, ale leży jedynie 110 km od Tajwanu i 150 km od spornych wysp Senkaku. Ważniejsza jest jednak rola polityczna miejscowego garnizonu, jak i samego referendum.

Rząd w Tokio nie był zadowolony z faktu rozpisania referendum, ale ogłosił, że będzie respektować jego wynik. Argumentowano, że nie jest to kwestia lokalna a dotycząca bezpieczeństwa narodowego. Samo referendum wykorzystano jednak na korzyść kampanii na rzecz rewizji pacyfistycznej konstytucji. Mimo lokalnego charakteru może ono posłużyć do budowy ogólnokrajowego poparcia na rzecz rzeczywistej remilitaryzacji Japonii. Choć, moim zdaniem, trzeba tutaj położyć nacisk na „może”.

Rząd w Tokio nie omieszkał też wskazać na demokratyczny charakter procedury, co ma w domyśle stać w sprzeczności z charakterem rządów KPCh w ChRL. W ten sposób kwestia garnizonu posłużyła podniesieniu sporu z ChRL także na poziom ideologiczny.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.