li-ka-shing

Li Ka-shing jeden z magnatów z Hong Kongu (wart szacunkowo 31,9 miliarda USD), filantrop posiadający tytuł szlachecki, prawdopodobnie najbogatszy człowiek w Azji od kilku lat systematycznie wysprzedaje swoje przedsiębiorstwa i nieruchomości zarówno w ChRL jak i Hong Kongu. W styczniu zaczął także transferować zasoby do holding CK Hutchison zarejestrowanego na Kajmanach.

Mówi się, że Li Ka-shing zdobył ogromny majątek dzięki znajomością z urzędnikami, co dało mu możliwość zdobycia najlepszych „kąsków” za wyjątkowo korzystne ceny. Przez lata był też uznawany za pocztówkowy przykład reform i otwarcia ChRL na świat.

Nic dziwnego, że jego nabierająca tempa ucieczka przyciągnęła uwagę opinii publicznej w ChRL.

Do głosów potępienia dołączył się także sam „Dziennik Ludowy” kwestionując moralność i legalność „porzucenia” kraju w sytuacji, kiedy gospodarka przechodzi trudny okres. Dodatkowo sprzedawanie aktywów przez Li Ka-sheng ma przykładać się do pogłębienia pesymistycznych nastrojów oraz paniki.

W chińskim Internecie szybko zaroiło się od dalszych komentarzy, a hasło „zatrzymać Li Ka-sheng” stało się jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz w sieci. Według wielu Chińczyków Li Ka-sheng jest niewdzięczny w stosunku do kraju, który pozwolił mu zdobyć tak duży majątek. I to w sytuacji, kiedy władze wzywają szarych udziałowców do niesprzedawania akcji jako „patriotycznego aktu”.

Teraz jednak pojawił się zapis cenzury nakazujący wyciszenie dyskusji i nie eksponowanie artykułów o „ucieczce Li Ka-sheng.” Jeszcze w maju zeszłego roku wyciekł inny nakaz cenzury wykasowania artykułu wiążącego wycofywanie majątku przez Li Ka-sheng z poczuciem braku bezpieczeństwa.

Li Ka-sheng jest znany też jako „Superman” ze względu na dużą trafność przewidywań gospodarczych, które w większości się do tej pory sprawdzały. Nic dziwnego, że wielu uznaje jego „ewakuację” z ChRL i Hong Kongu za zapowiedź poważnych problemów gospodarczych i politycznych kraju.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] w Polsce firmach telekomunikacyjnych. Otóż miliarder z Hong Kongu od pewnego czasu wycofuje się z działań w Chinach Ludowych, jak również w Hong Kongu, przenosząc ciężar swoich inwestycji do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.