Lost_on_Journey_poster人在囧途, „Zagubieni w podróży”* to film (reż. Raymond Yip) wykorzystujący klasyczny motyw podróży i spotkania się dwóch ludzi z przeciwstawnych kręgów społecznych, co owocuje równie klasyczną komedią pomyłek.

Chengong Li (Xu Zheng), arogancki prezes firmy produkującej zabawki jedzie w czasie Chińskiego Nowego Roku do rodzimego Changsha. Pomyłko jednak rezerwuje bilet w klasie ekonomicznej, a pech sprawia, że siada obok Geng Niu (Wang Baoqiang), który nie tylko jest migrującym robotnikiem, ale też leci pierwszy raz w życiu samolotem.

Co symptomatyczne, Geng jedzie odzyskać zaległe wynagrodzenie z czasów, kiedy był dojarzem krów. To zresztą nie jedyne nawiązanie do problemów współczesnej ChRL. Film można odczytać nie tylko jako komedię (choć w ten sposób został zapewne przemycony przez cenzorskie sito) ale przede wszystkim satyrę współczesnego społeczeństwa ChRL z rosnącym rozwarstwieniem ekonomicznym na czele.

Na fali popularności „Zagubionych w podróży” powstał w 2012 roku „Zagubieni w Tajlandii” (reż. Xu Zheng), ale ani nie jest to kontynuacja tego filmu, ani nie ma tej samej głębi.

* Dokładne tłumaczenie to „ludzie w krępującej podróży”, ale film był rozpowszechniany poza ChRL pod angielskim tytułem „Lost on Journey” i każdy, kto obejrzy poniższy zwiastun odnajdzie też całość w sieci.

[youtube.com=https://www.youtube.com/watch?v=YQJj5qJiH40]

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.