640px-Shanghai_Pudong_Jan_2_2014

Kolejna odsłona dramatu (uzupełnienie):

Dzisiaj ponownie zamknięto giełdy w ChRL, mimo wczorajszej interwencji Ludowego Banku Chin, który wpompował we wtorek w system bankowy 130 miliardów RMB (niecałe 20 miliardów USD). Po poniedziałkowym tąpnięciu o 7%, dzisiaj ponownie wstrzymano transakcje po 7% spadku.

Wtorkowy zastrzyk wiązał się z próbą uzupełnienia kapitału, który wciąż ucieka z ChRL. Według Societe Generale ucieczka kapitału pobiła nowy rekord w ostatnim kwartale 2015 roku i wyniosła 221 miliardów USD. Nic też nie wskazuje, żeby ten trend miał się odwrócić lub chociaż zatrzymać. 20 miliardów USD to jednak zbyt mało by załatać powstałą dziurę.

Datę zniesienia zakazu sprzedaży akcji przez dużych udziałowców (mających co najmniej 5% udziałów) wyznaczono w końcu na jutro (8 stycznia), ale nie dałbym głowy, że będzie dotrzymana. Jeżeli te akcje (stanowiące w sumie prawie 6% wszystkich w obiegu) zostaną uwolnione to należy spodziewać się kolejnych spadków.

To nie koniec kłopotów. Według informacji Goldman Sachs w kolejce na akceptację regulatora czeka 600 nowych firm aby wejść na giełdy w Szanghaju i Shenzhen. Zaoferują one akcje warte w sumie 1,2 biliona RMB (ok. 181 miliardów USD). W ChRL nie ma wystarczająco dużo kapitału aby zaspokoić takie potrzeby, dlatego oznacza to dalsze rozwodnienie wartości innych akcji.

Równocześnie uczynienia RMB jedną z walut rezerwowych MFW, co było podyktowane ambicjami mocarstwowymi Pekinu, powodują, iż Ludowy Bank Chin musi bronić kursu RMB, a może to czynić tylko sprzedając inne waluty, czyli przede wszystkim USD. W konsekwencji oznacza dalsze umacnianie się waluty amerykańskiej i wzrost atrakcyjności inwestycji w USD, co przełoży się na dalszy odpływ kapitału z ChRL – rykoszetem dostanie też złotówka.

Ciąg dalszy na pewno nastąpi.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wprowadzony przez niego mechanizm bezpieczeństwa na giełdach, który tylko przyśpieszył panikę i wysprzedaż. Wygląda na to, że nie było łatwo znaleźć chętnego, by zajął jego […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.