Autor nieznany.

Autor nieznany.

带路党 (Dàilù dǎng) – to grupa [partia] wskazujących drogę [wrogiej armii] – krótko mówiąc „zdrajcy”. W języku polskim moglibyśmy powiedzieć „targowica”, albo zgodnie z nową nomenklaturą „gorszy sort”. Całe szczęście tego typu slogany rzucane przez rządzących w opozycję mają tendencje do zmiany wektora. Adresaci zaczynają je nosić jako odznakę.

No cóż, sarkazm jest czymś, czego żaden autorytarny umysł nie jest wstanie zgłębić bez względu na kontekst kulturowy, z którego się wywodzi.

W chińskim Internecie zaczęto używać terminu „Dailu dang” w 2010 roku, kiedy Korea Północna storpedowała południowokoreański okręt. W odpowiedzi Waszyngton i Seul przeprowadziły ogromne manewry morsko-lądowe. Pentagon wysłał na Morze Żółte grupę operacyjną lotniskowca George Washington. Wtedy internauci w ChRL żartowali, że mogą poprowadzić amerykańskie siły, jeżeli te się zdecydują zaatakować kontynent.

Dzisiaj termin jest powszechnie używany do (samo) określenia się krytyków polityki społeczno-gospodarczej KPCh.

Przy okazji pragnę polecić przygotowany przez portal CDT nowy leksykon online chińskiego slangu internetowego używanego do omijania powszechnej cenzury. Nowa wersja pozwala na wyszukiwanie haseł przez kategorie, np. partia, społeczeństwo itd.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.