screen-shot-2016-09-23-at-12-12-11

Za: Business Insider.

„Złe”, czyli niespłacalne długi w systemie finansowym ChRL mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe niż oficjalnie podawane dane – tak przynajmniej twierdzi agencja ratingowa Fitch.

Według czwartkowego raportu agencji udział nieobsługiwanych pożyczek (tzw. non-performing loans – NPLs) może sięgać gdzieś w przedziale 15-20%. Oficjalne dane mówią jedynie o 1,8% na koniec pierwszego półrocza 2016 roku.

Według szacunków Fitch oznacza to utratę kapitału w wysokości gdzieś między 7,4 a 16,6 biliona RMB (czyli między 1,1 a 2,1 biliona USD), który stanowi około 11-20% gospodarki ChRL. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że ten udział wzrośnie o kolejne 10-13 punktów procentowych do końca 2018 roku.

Władze będą musiały prędzej czy później zaangażować się w rozwiązanie problemu. „Złe” długi są przede wszystkim generowane przez przedsiębiorstwa państwowe i dalsze ponoszenie kosztów zadłużenia przez państwowe banki jest niemożliwe do utrzymania w dłuższej perspektywie czasowej. Problem w tym, że masowe oddłużenie spowoduje wzrost zadłużenia rządu centralnego i wpłynie na ocenę ratingową ChRL – obecnie A+ ze stabilną perspektywą.

Jeśli ktoś liczył, że ChRL ma już za sobą ostry zakręt, to się przeliczył. Gospodarka ChRL nawet jeszcze nie weszła w strefę poważnych kłopotów.

screen-shot-2016-09-23-at-12-14-47

Za: Business Insider.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] od modelu proeksportowego na pobudzany konsumpcją wewnętrzną. Równocześnie starał się zredukować zadłużenie lokalnych władz, ale jego działania często natrafiały na „obiektywne […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] kryzys sektora bankowego powoduje, że wielu przedsiębiorstwom w ChRL zaczynają doskwierać problemy z płynnością finansową, kosztami obsługi zadłużenia czy finansowaniem inwestycji (także zakupów obcych firm). Pekin […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.