W zeszłą środę (01.08) przypadła rocznica powołania ALW, co jest największym świętem armii w ChRL. Zwyczajowo też w wigilię święta mianowano nowych generałów ALW, jak i inne awanse wyższych szarż. Jednak w tym roku nie ogłoszono ani jednego awansu.

Komentatorzy w Pekinie twierdzą, że to dlatego, iż „Xi Jinpng preferuje nagradzać ludzi na podstawie talentu i wyników ćwiczeń bojowych”. Problem w tym, że to tak naprawdę nie tłumaczy braku nominacji. No chyba, że nikt nie zasłużył sobie na nagrodę…

Sprawa zmusza do zastanowienia także z tego powodu, że sam Xi Jinping od objęcia władzy nad ALW w 2012 roku korzystał z każdej okazji aby pozyskać sobie armię. Za jego kadencje ALW zyskała 30 nowych generałów, w tym 27 mianowanych właśnie w wigilię 1 sierpnia. W zeszłym roku 31 lipca nominację w sumie uzyskało 140 osób, ale to było przed jesiennym zjazdem KPCh, kiedy Xi Jinping szukał wsparcia ALW.

Przez ostatnie lata Xi Jinping pozyskiwał poparcie korpusu oficerskiego awansując wielu młodych oficerów. Media rządowe twierdzą, Xi Jinping preferuje czynniki merytoryczne nad polityczne, choć nie do końca jest to prawda, a raczej wygodna wymówka, aby awansami pozyskiwać przychylność oficerów.

Za nominacjami idzie także wzrost poborów wojskowych. W Pekinie się do tego głośno nie przyznają, ale spora część corocznego wzrostu budżetu obronnego jest pochłaniania przez uposażenia wojskowych. Równocześnie Xi Jinping nakazał w zeszłym tygodniu na posiedzeniu Biura Politycznego zakończenie działalności komercyjnej przez jednostki wojskowe.1 Według rządowych mediów z dniem 30 lipca ALW przerwała działanie 106 tysięcy przedsięwzięć komercyjnych.

Sprawa nie miałaby chyba większego znaczenia, gdyby nie pogłoski, które rozeszły się w piątek 13 lipca (SIC!) po Pekinie, gdzie w okolicach południowej Drugiej Obwodnicy, niedaleko Bramy Zuo’an, miano słyszeć odgłosy wymiany ognia. W chińskim Internecie pojawiły się wpisy: Numer Pierwszy odpocznie kiedy ocean przejmie wojsko  (一號休息, 大海領軍). Numer Pierwszy to Xi Jinping a Ocean to Wang Yang (汪洋, którego imię wpisuje się w wyrażenie przepastnego oceanu, 汪洋大海). Wang Yang, członek Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh jest też uznawany za partyjnego liberała i reformatora. Strzelanina miała być elementem zamachu stanu, kiedy starszyzna partyjna z działającymi wspólnie Jiang Zemin, Zhu Rongji i Hu Jintao, miała próbować zmusić Xi Jinping do ustąpienia.

Oczywiście jest to kolejna plotka, jakich wiele pojawia się w ChRL. W sytuacji kompletnej izolacji rządzących od społeczeństwa i całkowitego ukrycia procesów politycznych, plotki w naturalny sposób wypełniają pozostawioną przestrzeń. Jednak treść tych plotek może do pewnego stopnia być echem napięcia panującego w obozie władzy. Podobnie każde odstępstwo od rutyny, przyjętego rytuału prowokuje pytanie o ukryte znaczenie. Czy zmiana nie jest przejawem podskórnych ruchów w centrum władzy?

Podobnie jest ze sprawą rocznicowych awansów w ALW. Czy Xi Jinping skłócił się z wojskowymi? Czy próbowali go powstrzymać przed likwidacją możliwości działalności komercyjnej, a on pokazał im swoje niezadowolenie nikogo nie mianując? A może faktycznie doszło do jakieś ruchawki i teraz Xi Jinping karze armię odbierając jej możliwość zarobkowania na boku? Pytania można mnożyć.

Jednego możemy być pewni żaden obóz władzy nie jest wstanie utrzymać spójności wewnętrznej i prędzej czy później dojdzie do jego dekompozycji oraz podziałów.

Napięcia zewnętrzne, jak wojna handlowa z Trumpem, jak i niepokoje wewnętrzne działają tylko jako katalizator. Wydaje się, że coś się w Pekinie dzieje, ale nie wiemy co. Jeżeli Xi Jinping uda się utrzymać pozycję, to mogą minąć lata zanim będzie wiadomo, czy coś w ogóle miało miejsce.

Moim zdaniem na dzień dzisiejszy pozycja Xi Jinping nie jest zagrożona, ale jego autorytet na pewno ostatnio ucierpiał i może mieć w przyszłości problemy z utrzymaniem poparcia poszczególnych frakcji, które go wsparły.  Na powagę sytuacji wskazuje jednak fakt, że w ogóle dyskutuje się, czy Xi Jinping utracił poparcie ALW, które wydawało się do niedawna pewnikiem.


1 W 1998 roku za rządów Jiang Zemin zlikwidowano możliwość prowadzenia przez ALW własnych przedsiębiorstw komercyjnych, ale obecna zmiana idzie o wiele dalej i zabrania jednostkom wojskowym prowadzenie jakiejkolwiek działalności komercyjnej, np. wynajmowania pomieszczeń, czy terenów w gestii wojska, co było źródłem sporych dochodów dla dużej części korpusu oficerskiego. Wojsko tez prowadzi wiele przedszkoli czy szkół.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] komplikuje sytuacja wewnętrzna. W Pekinie, za jednolitą fasadą coś się dzieje. Nie znamy szczegółów, ale widać, że wpływa to też na przebieg konfliktu handlowego ze […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] obserwatorów chińskiej polityki, gdyby nie plotki o napięciach wewnątrz aparatu partyjnego i brak nominacji generalskich na święto ALW 1 […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] represjonowano już ponad 100 generałów (na niecałe 1500) oraz pojawiły się sygnały, które mogłyby świadczyć o napięciach w wojsku. Dlatego Xi Jinping zdaje się działać wyprzedzającą, dusząc wszelki opór w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.