Xi Jinping wezwał w przemówieniu do dowództwa i pionu politycznego ALW do „całkowitej lojalności” wobec partii komunistycznej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie sugerowało to, że albo ALW nie była do tej pory lojalna wobec KPCh, albo że Xi Jinping żąda, aby armia była lojalna wobec niego.

W przemówieniu, któremu rządowe media poświeciły obszerne relacje, Xi Jinping ubrany w wojskowy mundur mówił o potrzebie „odlania ideologicznych fundamentów całkowitej lojalności armii wobec partii”, a „wzmocnienie partyjnego przywództwa w armii jest konieczne aby uczynić Chiny i ich armię potężną.”

W tych wszystkich rytualnych hasłach nie ma nic nowego i normalnie nie przyciągnęłyby uwagi obserwatorów chińskiej polityki, gdyby nie plotki o napięciach wewnątrz aparatu partyjnego i brak nominacji generalskich na święto ALW 1 sierpnia.

Wielu komentatorów uznało „wzywanie do wierności” za przejaw słabości, a nawet brak poczucia bezpieczeństwa. Mam jednak wrażenie, że jest w tym wiele myślenia życzeniowego.

Osobiście nie wiem, czy należy całej sprawie przywiązywać tyle wagi. Nie sądzę, aby w tej chwili władza XI Jinping była już zagrożona. Do tego musiałby popełnić o wiele więcej błędów politycznych, a kwestia wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi jest nie tylko jeszcze daleka od rozstrzygnięcia, ale jesteśmy w ogóle na jej początku. Nie zmienia to faktu, że autorytet Xi został mocno nadszarpnięty, co oznacza, że będzie mu trudniej wprowadzać decyzje w życie. Nadal będzie skuteczny, ale po prostu każdy krok będzie wymagał więcej energii i wymagał większego zaangażowania kapitału politycznego. Co oznacza też, że ten kapitał będzie się zużywał.

Inna sprawa to opór w samej ALW. Nie wiemy, co jest źródłem napięcia między przynajmniej częścią wojskowych a Xi Jinping. Czy chodzi o kierunek zmian w armii? Czy korpus oficerski uznał, że ograniczenie zarobkowania na boku poszło za daleko? A może kwestia dotyczy polityki zagranicznej? Może wojskowi uważają, że Xi Jinping powinien rzucić wyzwanie Amerykanom? A może odwrotnie? Boją się, że wciągnie ich w wojnę, na którą nie są gotowi?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] wszystkim wobec spodziewanych niepokojów społecznych związanych ze zwolnieniem gospodarczym oraz napięciami na szczytach władzy. Dlatego nowe regulacje nie ograniczają się jedynie do spraw religii. Od teraz członkowie partii […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.