Autor: Biuro Informacyjne Rady Państwowej ChRL
Tytuł: The Facts and China’s Position on China-U.S. Trade Friction (Fakty I chińskie stanowisko ws. Sporu handlowego Chiny-USA)
Wydane: Wrzesień 2018

W Pekinie opublikowano białą księgę na temat sporu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi. Jak można się spodziewać dokument szczegółowo wylicza amerykańską krytykę praktyk handlowych Pekinu i po kolei im zaprzecza. Od subsydiowania państwowych spółek i zamknięcia rynku dla zagranicznych podmiotów, po kradzież własności intelektualnej i przymus transferu technologii.

Problem w tym, że strona chińska w swoim dokumencie powołuje się często na stan prawny, który jest fikcją. Doskonały przykład stanowi wymóg transferu technologii do spółek join-venture zakładanych przez zagraniczne firmy i chińskich partnerów. Nigdzie w przepisach nie ma mowy, że jest to obowiązek, ale praktycznie zagraniczne podmioty nie zawrą umowy, jeżeli nie zobowiążą się do transferu technologii do spółki, w której mają pakiet mniejszościowy – zagraniczne podmioty nie mogą posiadać więcej niż 49%.

Praktycznie w podobny sposób można obalić każdą tezę białej księgi. Nadal to ciekaw ćwiczenie z logiki na opak.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.