W poniedziałek Xi Jinpin spotkał się w Szanghaju z szefową egzekutywy Hong Kongu, Carrie Lam. Po spotkaniu wyraził pełne poparcie dla Lam i zapewnił, iż cieszy się ona pełnym zaufaniem kierownictwa, które jest pełne uznania dla jej osiągnięć.

Do spotkania doszło przy okazji Chińskiej Wystawy Import-Eksport. Xi miał powiedzieć Lam, że „przywrócenie porządku publicznego” (czytaj: stłumienie wszelkiej opozycji) musi być absolutnym priorytetem władz regionu. Ponadto Xi stwierdził, że większa swoboda działania, jaką się cieszą władze regionu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy” pozwoli im na „ustabilizowanie wzrostu gospodarczego regionu”(czytaj: państwowe banki zainwestowały w Hongkongu ok. 9% PKB całej ChRL i ta „kasa” nie może przepaść).

Poza kamerami Xi zapewne przekazał Lam decyzję IV Plenum KC z zeszłego tygodnia, które w komunikacie końcowym uznało konieczność „ustanowienia rozsądnego systemu prawnego i mechanizmu egzekwowania obrony bezpieczeństwa narodowego w specjalnych regionach administracyjnych Hong Kong i Makau.” Można zgadywać, że to enigmatyczne stwierdzenie oznacza wprowadzenie zmian ustrojowych w obydwu regionach, które umożliwią zwiększenie bezpośredniej kontroli przez Pekin, a może nawet wprowadzenie służb porządkowych z kontynentu.

Próba przeforsowania takich zmian – jakąkolwiek miałyby one przyjąć formę – w obecnej sytuacji w Hong Kongu będzie tylko dolaniem benzyny do ognia. Myśląc zdroworozsądkowo Pekin powinien poczekać przynajmniej do czasu wygaśnięcia protestów i w miarę ustabilizowania sytuacji ekonomicznej, ale osobiście nie sądzę, aby był do tego zdolny. Rządzący ChRL po prostu nie mają możliwości psychologicznych i wiedzy, aby rozpoznać, nie mówiąc już o zrozumieniu, aspiracji społeczno-politycznych Hongkończyków. Przerasta to pierwsze pokolenie przywódców ChRL urodzonych i wychowanych w komunistycznych Chinach.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Jinping do tej pory publicznie nie komentował samego protestu, ograniczając się do wyrażania poparcia dla lokalnych władz. Nagłośnienie wypowiedzi Xi przez rządowe media może wskazywać, że Pekin zaczyna tracić […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.