Senat Stanów Zjednoczonych przyjął wczoraj Ustawę o Prawach Człowieka i Demokracji w Hong Kongu (Hong Kong Human Rights and Democracy Act). Teraz Izba Reprezentantów zajmie się na nowo ustawą, ponieważ wersja Senatu różni się nieznacznie od wersji uchwalonej przez niższą izbę 15 października.  

Aktualizacja: Przygotowałem ten wpis wczoraj, a w nocy Izba Reprezentantów przegłosowała przy jednym głosie sprzeciwu ustawę w formię przyjętej przez Senat. Teraz ustawa czeka na decyzję Trumpa.

Nie będę opisywał tutaj założeń ustawy, ponieważ zrobiłem już to w październiku. Tym, co tym razem jest interesujące, to jak zachowa się Donald Trump, kiedy ustawa trafi do niego na biurko do podpisania. Ponieważ raczej nie ma wątpliwości, że ustawa zakończy pełen proces legislacyjny szybko. W Senacie przeszła przez aklamację, a i w Izbie Reprezentantów lawinowo rośnie sponsorów ustawy, którzy chcą się ogrzać przy płomieniu rosnących antychińskich resentymentów w amerykańskim społeczeństwie.

Trump będzie musiał zdecydować, czy podpisać ustawę, co może zagrozić małemu „dealowi” z Pekinem, czy zawetować i narazić się wyborcom oraz Kongresowi. Biały Dom nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie, a nieoficjalnie mówi się, że nie ma żadnej decyzji. Fakt jednak, że ustawa przeszła jednogłośnie w Senacie zdominowanym przez Republikanów powoduje, że weto może być dla Trumpa politycznie problematyczne. O decyzji prezydenta dowiemy się zapewne na Twitterze. 

Senat przegłosował wczoraj także druga ustawę, także jednogłośnie, wprowadzającą embargo na eksport do Hong Kongu niektórych środków kontroli-tłumu, jak gaz łzawiący, gaz pieprzowy, gumowe kule i paralizatory. Nie wiem, czy mimo dobrych chęci, czy te przepisy jednak nie wyjdą demonstrującym w Hong Kongu bokiem. Odpowiedniki wytwarzane w ChRL są bardziej szkodliwe i częściej stanowią poważne zagrożenie dla życia. Niewielkim pocieszeniem będzie fakt, że są zagrożeniem nie tylko dla ofiary, ale też dla używających ich policjantów.

Pekin, jak można się było spodziewać, zareagował oburzeniem, obiecując przygotowanie kontrakcji w celu obrony suwerenności i bezpieczeństwa.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Donald Trump podpisał wczoraj Ustawę o Prawach Człowieka i Demokracji w Hong Kongu. Wbrew przewidywaniom wielu, w tym moim, obyło się bez dramatyzowania a tym bardziej bez weta. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] opozycji. Unika jednak bezpośredniej interwencji, ponieważ chce zachować pozory autonomii, aby utrzymać status Hong Kongu jako centrum finansowego Azji, co jest ważnym źródłem kapitału dla firm z ChRL oraz ułatwia międzynarodową wymianę […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.