Mam wrażenie déjà vu. W 2018 roku opisywałem kontrowersje, jakie wywołał występ na noworocznej gali w państwowej telewizji aktorki z uczernioną twarzą, grającą w karykaturalny sposób afrykańską kobietę. Wydawało się, że po tym, jak zaszkodziło to chińskim interesom w Afryce, państwowa telewizja i jej nadzorcy z KC KPCh będą ostrożniejsi. Nic z tego. Już w pierwszej części przedstawienia, uznawanego przez wielu za największe show na planecie, mieliśmy powtórkę z żenującej sceny z 2018 roku. Tym razem jednak dodano jeszcze tancerzy z uczernionymi twarzami i kostiumami przywodzącymi na myśl rytuały voodoo (inne skojarzenia?).

W 2018 roku można było sprawę tłumaczyć głupotą, niewiedzą czy ignorancją, jednak tym razem nie ma o tym mowy. Dlaczego więc Wydział Publikacji („Propagandy”) KC KPCh zdecydował1 się na ten element? Jedyna rzecz, jaka przychodzi mi do głowy, że uznali, iż po prostu mogą sobie pozwolić na wszystko i postanowili to pokazać. W sytuacji, kiedy wiele afrykańskich państw desperacko oczekuje chińskich szczepionek, to nikt nie będzie protestował. Po prostu skłonność do upokarzania swoich partnerów jest silniejsza w systemach autorytarnych niż instynkt samozachowawczy. Tego jednak nikt im nie wybaczy, nawet jeżeli dzisiaj nie będzie tak głośnych protestów, jak trzy lata temu, to sprawa będzie zapamiętana. Przede wszystkim będzie pamiętane, iż zrobiono to z pełną motywacją i kiedyś przyjdzie moment, że Pekin tego pożałuje.

Piękny przykład chińskiej krótkowzroczności.


1 Jako jedno z największych wydarzeń medialnych w roku, mające prawdopodobnie największą widownie ze wszystkich imprez realizowanych w ChRL, gala noworoczna znajduje się pod szczególną opieką PR-ców z KC KPCh.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.