Autor: Jakub Polit
Tytuł: Wojny chińskich warlordów 1916-1928
Wydawnictwo: INFORTeditions (2017)

Okres tzw. „warlordyzmu” w Chinach jest fascynującym fragmentem chińskiej historii. Chociaż blednie przy tym co się działo potem, w czasie walk między nacjonalistami i komunistami lub pod rządami Mao, to trudno zignorować fakt, że był to okres głodu, chaosu i bratobójczych walk.

Przyznaje się, że akurat ten okres w najnowszej historii Chin znałem pobieżnie, dlatego od jakiegoś czasu szukałem przekrojowego opracowania na ten temat. Z jednej strony nie potrzebuję precyzyjnych biografii poszczególnych „władców much”, z drugiej w miarę szczegółowe opracowanie Jakuba Polita poszerzyło moją wiedzę. Oczywiście lata 1916-1928 to tylko preludium do o wiele ważniejszego okresy, jakim była tzw. „dekada nankińska”, ale bez jego poznania trudno zrozumieć ograniczenia i sukcesy jakie przyniosły lata pomiędzy ekspedycją północną a inwazją japońską.

Dobre wprowadzenie do tematu „warlordyzmu” w początkach XX wieku w Chinach.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Dla mnie fascynujący epizod chińskiej historii, zwłaszcza na terenie Qinghai, ALE mamy przecież takie piękne, polskie słowo „watażka”, po co komu inaczej to nazywać.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. 🙂
   No nie wiem. Watażka to przywódca jakiejś watahy zbirów. A niektórzy warlordowie wyszli po za poziom zwykłego watażki. Miewali jednak ambicje społeczne i ideologiczne / religijne.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.