Autor: Peter Lorge 
Tytuł: War, Politics and Society in Early Modern China, 900–1795 (Wojna, polityka i społeczeństwo we Chinach wczesnej epoki nowożytnej, 900-1795)
Wydawnictwo: Routledge (2005)

Sytuacja społeczno-polityczna w dzisiejszych Chinach kontynentalnych zmienia się tak szybko, że książki pisane dekadę temu, próbujące zanalizować kierunek ewolucji systemu, są w większości kompletnie bezużyteczne. Dlatego czasami pozostaje tylko sięgnąć po pozycję zajmującą się przeszłością.

Oczywiście, jak powiedział klasyk, w systemie komunistycznym przyszłość jest znana, ponieważ wszystko toczy się zgodnie z prawidłami wyznaczonymi przez marksizm-leninizm. Jednak to przeszłość ulega ciągłej zmianie. Niemniej warto sięgnąć czasami po książkę historyczną, bo wtedy możemy się przekonać, że ciągła zmiana nie jest czymś nowym. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że jeżeli coś jest niezmienne, to fakt, że wszystko się zmienia.

Nie inaczej było i jest z Chinami, dlatego śmieszą mnie te wszystkie wymysł o niezmiennym charakterze Chin, o niezmiennym społeczeństwie i jego wartościach (zaraz oczywiście jest dodawane jednym tchem: konfucjańskich) czy moje ulubione o ponadczasowym wymiarze chińskiej myśli strategicznej. Tak, tak, tej samej co to ma planować na 100 lat do przodu, a nie potrafiła przewidzieć kryzysu demograficznego.

Polecam książkę Petera Lorge’a ponieważ w jednym miejscu można zobaczyć, jak Chiny na przestrzeni dziewięciu stuleci (895 lat dokładnie) przechodziły kilkukrotnie poważne zwroty społeczne i polityczne, podsycane konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Jakie przeszły kilkukrotnie niesamowite metamorfozy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.