Aby zdyscyplinować, kontrolować lub ostrzec innych, których status lub pozycja wyklucza bezpośrednią konfrontację z nimi, najlepiej stosować analogie i insynuację. Nie będąc wymienione z nazwiska osoby oskarżone nie mogą wystąpić bezpośrednio bez ujawnienia swojego udziału we wrogich działaniach.

Ta strategia oddaje ideę podobną do znanego chińskiego powiedzenia: „Zabij kurę, aby przestraszyć małpy”. W porównaniu z kurą, małpę jest znacznie trudniej zabić, ale można ją zmusić do uległości, strasząc śmiercią kury. Dowódca wojskowy może zastraszyć dwa rodzaje ludzi: własne oddziały lub potężną grupę bez formalnej lojalności. W tym drugim przypadku musi mieć jakieś środki nacisku na tych, których zamierza przestraszyć. Na przykład, jeśli przywódca sojuszu kilku grup bandytów chce doprowadzić do całkowitego podporządkowania się przywódców różnych grup, może wyizolować najpotężniejszą z nich i całkowicie ją zniszczyć. Nie zdecyduje się na zniszczenie ich wszystkich, częściowo dlatego, że są dla niego użyteczne, ale głównie dlatego, że walka z nimi wszystkimi razem byłaby ponad jego siły. Strategia może być również wykorzystany do egzekwowania dyscypliny wojskowej, gdy dowódca surowo karze osobę, której wysokie koneksje sprawiły, że nie respektuje ona regulaminu i buntuje się wobec hierarchii.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.