O mnie

Nazywam się Michał Bogusz. Byłem wykładowcą akademickim i specjalizuję się w przedmiocie współczesnych Chin. Uczyłem takich przedmiotów, jak system polityczny Chin, najnowsza historia Chin, gospodarka Chin itp.

Obecnie pracuję jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Pracując jeszcze ze studentami zauważyłem, że mimo dostępu do wielu źródeł informacji we współczesnym świecie, posługują się oni prostymi kliszami z mediów głównego nurtu, a wiele drobnych, ale kluczowych informacji umyka im. Dlatego postanowiłem stworzyć miejsce, gdzie będę zbierał bieżące informacje napływające z Chin, recenzje ciekawych publikacji, rożnego rodzaju ciekawostki itd.

W 2001 roku ukończyłem politologię na UG ze specjalizacją w stosunkach międzynarodowych. Od razu wyjechałem do Pekinu na stypendium międzyrządowe, gdzie po trzech latach na Uniwersytecie Ludowym (中国人民大学) ukończyłem studia podyplomowe ze stosunków międzynarodowych. Potem pracowałem w Pekinie i Kantonie. W 2008 roku uzyskałem doktorat na UG. Wyjechałem z Chin po ośmiu latach. Trafiłem jeszcze na jakiś czas do Tajlandii, skąd wróciłem do Polski. Od tamtej pory próbuję szerzyć wiedzę o Chinach.

12 Comments

  1. No to życzę szczeże wszyskiego dobrego w popularyzacji ducha tego narodu. Powątpiewam jednak czy zostanie to przez ogół dobrze zrozumiane. Nie sposób wytłumaczyć ślepemu jak wygląda kolor. Nie wynika to może z naszego(polskiego) zadufania. Problem istnieje w zupełnym innym pojmowaniu świata , przez nas i azjatów. Po mojej pierwszej , długiej samotnej podróży po Chinach, nie potrafiłem w prosty sposób opowiedzieć przyjaciołom o moich refleksjach. Opowiadam tylko jedną żecz: wyjeżdżająć tam trzeba całą swą mądrość, uprzedzenia, sposób widzenia i jakieś tam doświadczenia związane z Chinami i Chińczykami po prostu spalić w sobie i zacząć budować jaźń od nowa. Wtedy będziemy mieli pojęcie jak wyglądają Chiny naprawdę. Podziwiam i życze ponownie powodzenia. A ja właśnie się pakuję i ponownie wyjeżdżam do tego kraju. Tym razem na zachód Chin . 🙂

    Polubienie

    Odpowiedz

    1. Pozazdrościć wyjazdu. Ja nie wiem, czy jeszcze dostanę wizę…
      🙂

      Polubione przez 1 osoba

      Odpowiedz

    2. Prosze poprawic: rzecz.

      Polubienie

      Odpowiedz

  2. Jarosław 11/27/2013 o 10:57

    Pozdrawiam z Hong Kongu, i życze powodzenia–ciekawy blog. PS: Trafiłem tu prez zerohedge >> Seeing Red in China.

    Polubienie

    Odpowiedz

  3. Świetny blog, kopalnia bezcennych materiałów. Bardzo dziękuję, będę polecał – szczególnie ciekawi mnie zasygnalizowany wątek anarchizmu w taoistycznej tradycji. Czy można liczyć na komentarz do książki Barbary Hendrischke „The Scripture on Great Peace: The Taiping jing and the Beginnings of Daoism”? Fascynuje mnie temat korzeni taoizmu.

    Polubienie

    Odpowiedz

    1. Dziękuję za miłe słowa.
      Nie znam tej książki, ale dopisze sobie do listy lektur (jest coraz dłuższa 😉 ) i jeżeli znajdę, to na pewno przeczytam i coś o niej napiszę.
      Pzdrw!

      Polubienie

      Odpowiedz

  4. Ewa Wawryszyn 02/10/2023 o 13:32

    kilka razy z zaciekawieniem słuchałam Pana wypowiedzi
    w radiu TOK FM na temat Chin
    i muszę powiedzieć, że dzięki nim lepiej rozumiem
    ten świat, dziękuję

    Polubienie

    Odpowiedz

    1. Dziękuję za miłe słowa. Staram się, choć pewnie czasami wychodzi chaotycznie.

      Polubienie

      Odpowiedz

      1. Ewa Wawryszyn 02/10/2023 o 13:43

        jeśli nawet, to jest na miarę osoby niemającej wielkiego pojęcia o sprawie (jak ja) a powtórzenia lepiej
        uzmysławiają i się utrwalają, dziękuję

        Polubienie

  5. Jacek Sobkowski 01/01/2024 o 14:45

    Świetny blog, super teksty! Mam sporo doświadczeń z Chin, Tajwanu i Singapuru, także wydaje mi się, że mogę to obiektywnie ocenić. Będę polecał i promował. Już linkuję ze strony https://silversurfers.pl/chinski-rok-smoka-2024/

    Polubienie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.