Na weekend proponuję kolejny dokument: Using: China’s Drugs Epidemic z 2009 roku poświęcony narastającemu problemowi narkotyków w ChRL.
Mimo drakońskich kar narkotyki są obecne w ChRL. Represyjna polityka (jak zawsze) się nie sprawdza tylko pomnażając tragedię uzależnionych i dochody mafii narkotykowej – i oto pewnie chodzi w całej wojnie z narkotykami.
Zresztą narkotyki od ponad 200 lat splatają się w Chinach z polityką. Od wojen opiumowy po wojnę domową między nacjonalistami i komunistami z jednej strony klęska narkomani była paliwem politycznym dla radykalnych rozwiązań społecznych, a równocześnie kontrola handlem opium dawała najpierw dochody cesarskiemu skarbcowi, by później finansować zarówno nacjonalistów jak i komunistów.
Dzisiaj jest źródłem niejednej fortuny, a ofiary (jak zawsze) są na ostatnim miejscu.
