O mnie

Nazywam się Michał Bogusz. Byłem wykładowcą akademickim i specjalizuję się w przedmiocie współczesnych Chin. Uczyłem takich przedmiotów, jak system polityczny Chin, najnowsza historia Chin, gospodarka Chin itp.

Obecnie pracuję jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

Pracując jeszcze ze studentami zauważyłem, że mimo dostępu do wielu źródeł informacji we współczesnym świecie, posługują się oni prostymi kliszami z mediów głównego nurtu, a wiele drobnych, ale kluczowych informacji umyka im. Dlatego postanowiłem stworzyć miejsce, gdzie będę zbierał bieżące informacje napływające z Chin, recenzje ciekawych publikacji, rożnego rodzaju ciekawostki itd.

W 2001 roku ukończyłem politologię na UG ze specjalizacją w stosunkach międzynarodowych. Od razu wyjechałem do Pekinu na stypendium międzyrządowe, gdzie po trzech latach na Uniwersytecie Ludowym (中国人民大学) ukończyłem studia podyplomowe ze stosunków międzynarodowych. Potem pracowałem w Pekinie i Kantonie. W 2008 roku uzyskałem doktorat na UG. Wyjechałem z Chin po ośmiu latach. Trafiłem jeszcze na jakiś czas do Tajlandii, skąd wróciłem do Polski. Od tamtej pory próbuję szerzyć wiedzę o Chinach.

4 Comments

 1. No to życzę szczeże wszyskiego dobrego w popularyzacji ducha tego narodu. Powątpiewam jednak czy zostanie to przez ogół dobrze zrozumiane. Nie sposób wytłumaczyć ślepemu jak wygląda kolor. Nie wynika to może z naszego(polskiego) zadufania. Problem istnieje w zupełnym innym pojmowaniu świata , przez nas i azjatów. Po mojej pierwszej , długiej samotnej podróży po Chinach, nie potrafiłem w prosty sposób opowiedzieć przyjaciołom o moich refleksjach. Opowiadam tylko jedną żecz: wyjeżdżająć tam trzeba całą swą mądrość, uprzedzenia, sposób widzenia i jakieś tam doświadczenia związane z Chinami i Chińczykami po prostu spalić w sobie i zacząć budować jaźń od nowa. Wtedy będziemy mieli pojęcie jak wyglądają Chiny naprawdę. Podziwiam i życze ponownie powodzenia. A ja właśnie się pakuję i ponownie wyjeżdżam do tego kraju. Tym razem na zachód Chin . 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Pozazdrościć wyjazdu. Ja nie wiem, czy jeszcze dostanę wizę…
   🙂

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. Jarosław 27/11/2013 o 10:57

  Pozdrawiam z Hong Kongu, i życze powodzenia–ciekawy blog. PS: Trafiłem tu prez zerohedge >> Seeing Red in China.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s