Przy okazji wprowadzenia, czy właściwie zaproponowania1 przez Komisję Europejską karnych ceł antysubsydyjnych na produkowane w ChRL pojazdy elektryczne, mówi się dużo o chińskich subsydiach. Tylko jakoś mało kto pyta, jak one właściwie działają?

Dlatego dzisiaj proponuję lekturę krótkiego raportu Kiel Institute for the World Economy na temat chińskich subsydiów: Foul Play? On the Scale and Scope of Industrial Subsidies in China. Myślę, że to dobre wprowadzenie dla większości ludzi, tłumaczące, jak kompleksowym i złożonym systemem są chińskie subsydia.

Europejski przemyśl, a przynajmniej co z niego jeszcze zostało, nie ma szans, jeżeli nie będzie zdecydowanych, kosztownych i trudnych decyzji politycznych. Tylko czy podlegający presji z jednej strony siedzących w rosyjskich i chińskich kieszeniach populistów, a z drugiej lobbistów krótkowzrocznych menadżerów dużych koncernów, politycy centrum mają wystarczającą wyobraźnie i odwagę do działania?


1 Niemieckie koncerny i ich rząd w Berlinie już ostro działają, aby zablokować lub osłabić cła, więc wiele jeszcze może się zmienić.

Opublikował/a Michał Bogusz

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.