We wrześniu zeszłego roku, na półtorej miesiąca przed zjazdem Partii, który wyniósł go do władzy Xi Jinping zniknął z życia publicznego na kilka tygodni. Mówiło się o kontuzji pleców, ale nikt nie potrafił powiedzieć, jak do niej miało dojść, ani czy była to w ogóle prawda.

Władze oczywiście milczały. Jak zawsze w takiej sytuacji, zrodziło to szereg teorii spiskowych. Mówiono o próbie zabójstwa, o nieudanym wojskowym zamachu stanu itp. Dzisiaj zaczynają przeciekać informacje, które nie tylko wyjaśniają tajemniczą kontuzje, ale też rzucają światło na wewnętrzne mechanizmy władzy w ChRL.

Mark Kitto dotarł do interesujących okoliczności całego zdarzenia.

Na początku września Xi Jinping udał się na spotkanie ze „starszyzną partyjną”. Nazwa odnosiła się kiedyś do emerytowanych działaczy, którzy, chociaż nie pełnili już żadnych formalnych funkcji, wywierali ogromny wpływ na działanie Partii. To oni mieli zdecydować o siłowym rozwiązaniu protestów z 1989 roku.

Dzisiaj, większość członków pierwszego pokolenia Partii już nie żyje, ale ich rodziny, synowie i córki, wciąż stanowią główne zaplecze władzy (stąd ten grupę nazywa się także „drugim pokoleniem”). Sam Xi Jinping jest synem Xi Zhongxun – jednego z twórców Partii i przedstawicielem tej czerwonej arystokracji. To ona kontroluje większość procesów polityczno-gospodarczych w ChRL.

Dlatego utarło się, że przyszły Przewodniczący spotyka się z nimi, by poinformować o kierunkach działania, jakie planuje. Trudno powiedzieć na ile jest to szukanie akceptacji dla nowego programu, a na ile forma kurtuazyjnej wizyty.

W takim kraju, jak ChRL „grupa trzymająca władzę” jest jednak bardzo liczna i bardzo zróżnicowana. Rodziny, klany i frakcje, które na przestrzeni lat się potworzyły mają liczne porachunki do wyrównania.

Partia od samego początku miała liczne frakcje, a im stawała się większa i zdobywała więcej władzy tym bardziej narastały sprzeczności. Była to walka bezpardonowa. W latach trzydziestych policja w Szanghaju, w ówczesnej francuskiej dzielnicy, odkryła willę w której piwnicy zakopano kilkadziesiąt ciał. Znalezione ciała nosiły ślady okrutnych tortur. Domem miał zarządzać późniejszy premier Zhou Enlai, a ofiary stanowili głównie działacze Partii z wrogich skrzydeł.

Później walki frakcyjne w czasie wielkiego marszu, czy w okresie wojny domowej też nie były bynajmniej bezkrwawe. Prawdziwą okazję do wyrównania krzywd (i stworzenia nowych) dała jednak rewolucja kulturalna.  Rewolucja kulturalna była bardzo złożonym zjawiskiem, a jedynym z jej elementów była bardzo ostra wojna między rożnymi frakcjami. W niektórych miejscach doszło do prawdziwych bitew z użyciem ciężkiego sprzętu bojowego. Białe rękawiczki rzucono w kąt.

Dzisiaj także napięcia wewnętrzne nie zniknęły. Oprócz starych krzywd i rodzinnych wendet dochodzi walka o wpływy i dostęp do lukratywnych monopoli państwowych. Przykład Bo Xilai pokazuje, że wszystkie chwyty są w tej grze dozwolone.

Do kontuzji Xi Jinping miało dojść właśnie na spotkaniu z partyjną starszyzną. Okazuje się, że namiętności są tak silne, że przy takich okazjach dochodzi nie tylko do ostrej wymiany zdań i wylewania starych żalów, ale także do rękoczynów i bójek. Tak było i tym razem. Xi Jinping miał próbować rozdzielić dwie grupy, które zaczęły używać pięści zamiast argumentów. W tym momencie miał go trafić w plecy jeden z lecących stołków.

Teraz możemy mówić nie tylko o walce o stołki, ale też NA stołki.

Zdjęcie: US Department of Defense

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ideologicznych czy politycznych między frakcjami, a spory dotyczą osobistych ambicji. Zwłaszcza Książątka stanowią bardzo niejednorodną grupę i dzielą się na koterie, gdzie często dochodzi do poważnych tarć – nie mówiąc już o wojnie na śmierć i życie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.