nsaJadąc do ChRL trzeba pomyśleć nie tylko o szczepionkach dla siebie, ale też zapewnić sobie w miarę wolny dostęp do sieci. Oczywiście, jeżeli ktoś jedzie na kilka tygodni zwiedzać, to nie ma sensu robić specjalnych przygotowań. Jeśli jednak jedziesz w interesach lub masz zamiar zamieszkać w ChRL na dłużej to będziesz musiał zapewnić sobie bezpieczny dostęp do Internetu.

Zresztą wygląda na to, że przyda to się nie tylko w Chinach.

Mamy do czynienia z ciągłym wyścigiem. Władze ChRL (także USA i innych) wciąż stwarzają nowe sposoby śledzenia naszej aktywności w sieci i ograniczania dostępu do informacji. Sposoby są mniej lub bardziej subtelne. Z drugiej strony powstają nowe narzędzia służące omijaniu „wielkiego brata”.

Kiedy pojechałem do Pekinu na studia. Wciąż używano powszechnie modemów telefonicznych i połączeń typu dial-in. W ChRL wtedy po połączeniu się z siecią trzeba było wybrać serwer proxy. Jeżeli wybrano serwer uniwersytecki to można było wejść tylko na chińskie strony, jeżeli obcy to z całym światem minus ChRL. Jakoś bez chińskiego internetu dało się żyć.

Potem pojawiły się połączenia szerokopasmowe (ADSL). Wciąż można było połączyć się z serwerami proxy, które umożliwiały dostęp do treści zabronionych przez Pekin. Pomocnym rozszerzeniem do Firefoxa był wtedy gladder, który automatyzował proces. Jeżeli chcieliśmy wejść na jakąś zablokowaną stronę, wtedy Firefox automatycznie łączył się z serwerem proxy. Średnio co dwa tygodnie bezpieka blokowała kolejne serwery i pojawiały się nowe. Zabawa w kotka i myszkę trwała do 2008 roku. Po olimpiadzie w Pekinie udało się im ostatecznie zablokować działanie gladdera.

Odpowiedzią są zamknięte sieci prywatne, które umożliwiają bezpieczne i anonimowe łączenie się z siecią bez ograniczeń. Najpopularniejszy obecnie jest Hotspot Shield. Wersja darmowa umożliwia w mirę swobodne korzystanie z sieci do komunikacji i dostępu do serwisów społecznościowych. Oglądanie filmów nie jest już takie wygodne. Oczywiście można znaleźć wiele innych serwisów tego typu.

Jeżeli chodzi o E-mail, to można korzystać z bezpiecznej poczty. Na przykład Safe Mail. Problemem jest mała pojemność darmowego konta, ale płatne wersje nie są takie drogie. Oczywiście można znaleźć wiele innych serwisów z bezpieczną pocztą email.

Jeżeli chodzi o korzystanie z dysków sieciowych (tzw. chmura), to ciekawą alternatywą dla Dropbox, iCloud lub Google Drvie, do których bezpośrednie podłączanie ma NSA jest Wuala, twoje pliki są trzymane w szyfrowanym folderze na twardym dysku, a z serwerem jest synchronizowana tylko wersja już zaszyfrowana.

Do szyfrowania twardych dysków (w całości lub fragmentach) polecam Tryecrypt. Jak pokazuje sprawa Daniela Dantasa – brazylijskiego bankiera, którego komputer zabezpieczony Truecpyptem próbowała złamać nieskutecznie FBI – jest to nie tylko dobre narzędzie, ale i opensource.

Oczywiście komputery pozostawione w hotelach mogą być wzbogacone o dodatkowe oprogramowanie, więc nie należy pozostawiać sprzętu niezabezpieczonego.

Problemem jest jednak, czy można być pewnym oprogramowania jako takiego. Jaką pewność możemy mieć, że komercyjny OS, który mamy na komputerze nie ma już wbudowanych wejść dla „wielkiego brata”? Tutaj alternatywą jest oprogramowanie opensource.

Muszę przyznać, że to Chiny nauczyły mnie korzystać z Linuxa.

Obawiam się, że niedługo bezpieczna poczta i prywatne sieci będą koniecznością nie tylko w ChRL.

Społeczeństwo musi się bronić.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] rzeczywistości, nikt – będąc przy zdrowych zmysłach – przebywając w ChRL nie korzysta w biznesie z usług, które stanowią podstawę działania firmy. Większość osób tworzy dodatkowe konta email. Ma […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.