chinese-15511_640

Bank Centralny ChRL – Ludowy Bank Chin (中国人民银行) – opublikował wczoraj oświadczenie, w którym potwierdził, że będzie „dostosowywać” płynność (liquidity) aby zapewnić stabilność po trwających tydzień spazmach na rynku finansowym.

Oświadczenie wstrzymało spadki akcji chińskich spółkach na giełdach azjatyckich.

Załamanie nastąpiło wraz informacjami napływającymi z największych chińskich firm o problemach z płatnościami i braku płynności finansowej wielu spółek niezdolnych do regulowania swoich należności.

W Polsce, gdzie tzw. „zatory płatnicze” są codziennością, może trudno zrozumieć, że takie pogłoski wywołały popłoch na giełdach. W ChRL jednak większość spółek (państwowych, jak i prywatnych) korzysta – dzięki koneksjom politycznym – z prawie nieograniczonej linii kredytowej w państwowych bankach. Brak gotówki w firmach może oznaczać braki w bankach, a to już więcej niż sygnał ostrzegawczy. Dlatego oświadczenie banku centralnego ma takie znaczenie.

Problem polega na tym, że władze z jednej strony obawiają się o utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw, a z drugiej niepokoi je spekulacyjny charakter bumu na rynku nieruchomości. Równocześnie to kredyty udzielane na rynku nieruchomości przynoszą bankom realne zyski.

W konsekwencji nakazano państwowym bankom komercyjnym uporządkowanie swoich finansów oraz zapowiedziano ograniczenie dalszego dostarczania taniej gotówki. W efekcie wywołało to kłopoty chińskich przedsiębiorstw i fale spadków na giełdach.

Dla uspokojenia sytuacji powrócono do dotychczasowej polityki, ale nie da się jej utrzymać w nieskończoność. Prędzej czy później gospodarkę ChRL czeka twarde lądowanie, a im dłużej odwleka się nieuniknione tym bardziej będzie bolało.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.