CHINA-POLITICS/

Jiang Jiemin (蒋洁敏) od marca br. szef Komisji Nadzoru nad Zasobami i Administracją Rady Państwowej (国务院国有资产监督管理委员会) – głównego organu nadzorującego własność państwową i prowadzącego działania antykorupcyjne – znalazł się pod lupą śledczych w związku z „podejrzeniem poważnego naruszenia dyscypliny” – eufemizm dla korupcji.

Jiang był przez siedem lat szefem Chińskiej Narodowej Korporacji Petrochemicznej (中国石油天然气集团公司) i to z działalnością w tym okresie wiążą się oskarżenia.

Jiang jest protegowanym byłego szefa służb bezpieczeństwa Zhou Yongkang (周永康), który został wcześniej objęty osobnym dochodzeniem. Cała sprawa wiąże się ze szeroko zakrojonym śledztwem przeciwko sojusznikom i protegowanym Bo Xilai.

W ChRL, gdzie system guangxi (sieć osobistych powiązań i relacji) rozgałęzia się na różne poziomy nie jest trudno zostać uznanym za stronnika kogoś, kto wypadł z łask. Nieważne, czy Jiang faktycznie należał do grupy Bo Xilai, czy też nie. Cała sprawa stanowi wspaniała okazję dla poszczególnych frakcji aby wyrównać rachunki.

Co gorsza dla Jiang, jego nazwisko wypłynęło przy okazji śledztwa w sprawie dziwnego wypadku, w którym zginął syn Ling Jihua (令计划) – jednego z głównych doradców Hu Jintao. Cała afera przyspieszyła zmianę władz w Pekinie, ale każdy powiązany ze sprawą znalazł się na cenzurowanym.

Oczywiście Jiang jest winny korupcji, ale kto w strukturach KPCh nie jest?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.