Entrapment2

钓鱼执法 (diàoyú zhífǎ) „uwięzienie”  (dosłownie „wprowadzać prawo przez zastawianie pułapek”) to nowe słowo zakazane w Internecie w ChRL.

Piszę o nim ponieważ opisuje ono praktyki stosowane także nad Wisłą. Polega to na wmanewrowywaniu ludzi w popełnienie lub stworzenie pozorów popełnienia przestępstwa, którego inaczej dana osoba by nie dokonała.

Najbardziej znany przypadek w ChRL miał miejsce w październiku 2009 roku.

Sun Zhongjie, nowo zatrudniony kierowca z firmy budowlanej w Szanghaju, został zatrzymany przez mężczyznę zwijającego się z bólu w zimowy wieczór. Mężczyzna poprosił o podwiezienie w okolice szpitala. Sun się zgodził. Na koniec podróży mężczyzna dał Sun pieniądze, mimo że ten o nie nie prosił. Po czym aresztował Sun za prowadzenie nielegalnych usług taksówkowych.

Sun został skazany. Dopiero masowe protesty i szum w chińskim Internecie doprowadziły do rewizji wyroku.

Przypomina to akcje polskiej izby skarbowej, której agenci kupując pod przykrywką towary nie odbierają wydruku fiskalnego, aby ukarać sprzedawcę za niewydanie paragonu.

W sumie, Kongresówka i PRL wciągnęły – chyba już nieodwracalnie – niepodległą Polskę w orbitę „wschodniej kultury prawnej i administracyjnej”, której mongolska proweniencja jest oczywista, ale jej prawdziwe korzenie sięgają chińskiego legizmu.

Czemu mnie coś jeszcze dziwi?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.