prostituteWiele osób odwiedzających Pekin lub inne duże miasta ChRL bywa zaskoczonych wszechobecną prostytucją. W dziwny sposób ludzie zakładają, że skoro w ChRL funkcjonują autorytarne rządy, to nie powinno tam być nierządu.

Nic bardziej mylącego.

Nie tylko bez problemów działają mniej (pod przykrywką masażu) lub bardziej jawne domy publiczne (kluby z „damami” do towarzystwa), ale prostytutki także wychodzą na ulice. 站街女 (zhàn jiē nǚ) to dosłownie „kobieta stojąca na ulicy”, jednak – jak donosi Beijing Times, – jedna na pięć prostytutek w Pekinie jest mężczyzną.

W okolicach popularnych miejsc jak Yanshaqiao (koło Lufthansa Center) latem działa kilkanaście męskich prostytutek, zimą liczba spada do kilku, ale są tutaj zawsze. W ChRL praca na ulicy jest dla wielu transseksualnych osób jedynym wyjściem. Dosłownie, ponieważ nie ma dla nich miejsca nawet w regularnych domach publicznych, dlatego muszą „pracować w dziczy” 打野战 (dǎ yězhàn). Są to zazwyczaj mężczyźni, którzy nie przeszli jeszcze zabiegu zmiany płci.

Wielu – z około 400 tysięcy – chińskich transseksualistów próbuje w ten sposób zarobić na operację zmiany płci w Tajlandii. W ChRL jest ona praktycznie niedostępna, a władze pozwalają na bardzo ograniczoną (kilka) liczbę zabiegów w ciągu roku. Tylko nieliczni mogą pracować w specjalnych programach rozrywkowych, ale często muszą odgrywać przerysowane i ośmieszające role.

Tak jak w wielu krajach rozwijających się transseksualiści są w ChRL jedną z najbardziej dyskryminowanych i marginalizowanych grup społecznych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.