423-12051020452JI

Kiedy Polacy szykują pałki i noże aby przeprowadzić masową masakrę pływających w ich wannach karpi, to w Azji Wschodniej mamy okres, kiedy odprawia się buddyjski akt uwolnienia 放生 (fàngshēng) zwierzęcia. Praktykujący buddyści wypuszczają żółwie wodne w intencji długiego życia lub karpie w intencji oświecenia.

W Jinan (stolica Prowincji Shandong) doszło jednak do świętokradztwa. Dosłownie.

W czasie, kiedy wierni wypuszczali ryby w jednym miejscu, grupa rybaków zapuściła sieci w dole biegu rzeki i wyłapała większość wypuszczonych co karpi. Rybacy złapane ryby sprzedali następnej grupie wiernych. Niektóre karpie są tak często łapane i wypuszczane, że padają z wyczerpania i stresu. Oczywiście jest to kompletne zaprzeczeni całej idei i rytuału.

Wypuszczane zwierzęta cierpią i często giną nie tylko w wyniku celowego działania innych. Także sami wypuszczający doprowadzają do ich zagłady. W kwietniu w Szanghaju wyłowiono 250 kilogramów martwych karp. Okazało się, że wierni wypościli za dużo ryb w jednym miejscu w zbyt krótkim czasie. W efekcie karpie padły w wyniku zbyt gwałtownej zmiany temperatury i braku żywności.

Wypuszczane zwierzęta stanowią też problem środowiskowy, ponieważ w ten sposób wprowadza się do danego ekosystemu zbyt dużą populację lub wręcz obcy gatunek. W Korei Południowej rocznie wypuszcza się 2 miliony ryb.

Profesor Mok Jeong Bae z Dongguk Uniwersytetu Buddyjskiego w Seulu zauważył już w 1992 roku:

„Ostatnimi laty, staje się to coraz bardziej egoistyczne, tracąc swoją religijną atmosferę (…). Zamiast mnicha wypuszczającego pojedynczą rybę w intencji całej społeczności wierzących, każdy uczestnik pragnie wypuścić swoją własną rybę oczekując nagrody dla samego siebie.”

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.