BN-CB236_0324ta_G_20140324054428

Starcia przed budynkiem rządowym w Tajpej (24.03.2014). Reuters

Ciąg dalszy protestów na Tajwanie. Z jednej strony policja użyła wczoraj polewaczek do wyparcia protestujących z dzielnicy rządowej. Z drugiej studenci zabarykadowani w sali parlamentu wezwali do strajku powszechnego. Protesty mają, jak do tej pory charakter pokojowy, ale jedna z grup pobiła kilku funkcjonariuszy i zdemolowała biura rządowe.

Prezydent Ma Ying-jeou równocześnie wzywa do spokoju i grozi poważnymi „konsekwencjami gospodarczymi”, które mógłby sprowokować strajk powszechny. Władze wciąż odmawiają powstrzymania ratyfikacji traktatu gospodarczego z ChRL i straszą, że jego niewprowadzenie w życie grozi wyspie inwazją.

Przyglądając się, jak reagują Stany Zjednoczone gwarant integralności i niepodległości Ukrainy na inwazję Rosji, władze Tajwanu mogą mieć poważne wątpliwości, co do wartości gwarancji Waszyngtonu. Mimo to poparcie dla protestu rośnie.

W październiku br. będą przeprowadzone wybory lokalne, wtedy przekonamy się, jak sprawa jest bardzo dewastująca dla rządzącej GMD. Główna partia opozycyjna niepodległościowa DPP popiera protest w całości, ale GMD posiada wystarczająca większość w parlamencie do przeprowadzenia ratyfikacji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.