China-Launches-3D-newspaper

Kilka razy już pisałem o dużym kryzysie zaufania społecznego w ChRL. Wiem, że z polskiej perspektywy, gdzie zaufanie społeczne jest też niskie, trudno uwierzyć, że jest miejsce na ziemi, gdzie jest ono jeszcze mniejsze.

Nic jednak nie ilustruje sytuacji w Chinach ludowych lepiej niż dwa wydarzenia z tego tygodnia. Pierwszym były protesty rodzin ofiar zaginionego malezyjskiego Boeinga, a drugim szturm ludności na oddziały małego Komercyjnego Banku Rolnego z Huanghai.

Można rozumieć gniew rodzin pasażerów zaginionego samolotu, ale oprócz niezadowolenia ze sposobu informowania o sprawie tłum przede wszystkim odrzucił informacje o rozbiciu samolotu w ogóle.  Na transparentach można było przeczytać hasła: „Gdzie jest dowód?” oraz „Domagamy się prawdy!”.

Brak zaufania jest bezpośrednią konsekwencją życia w kraju, gdzie oficjalny obieg informacji jest ściśle kontrolowany przez władze, które mają długa historię traktowania rzeczywistości w sposób jak najbardziej twórczy. Nic dziwnego, że mało kto ufa mediom i „oficjalnym czynnikom”.

Każdy Chińczyk ma w pamięci fale dezinformacji i ukrywania faktów w czasie epidemii SARS, czy po katastrofie pociągu szybkich kolei w Wenzhou. Nie inaczej jest z chińskimi rodzinami pasażerów malezyjskiego Boeinga. Dodatkowo ich sytuację pogarsza fakt, że w przeciwieństwie do rodzin z poza ChRL, są odcięte od jakichkolwiek alternatywnych źródeł informacji i praktycznie odizolowane od świata w jednym z hoteli w Pekinie.

Kontrola informacji narzucona przez KPCh od 1949 roku straciła już monopol. Dzięki rozwojowi nowych technologi rozwinęły się alternatywne kanały informacji. Władze próbują wciąż w brutalny sposób ograniczyć ich rozprzestrzenianie się, ale jest to walka z wiatrakami. W dłuższe perspektywie nie uda się zatrzymać naporu informacji ze świata, a w krótkiej perspektywie jest nawet gorzej. Dżinn uciekł już z butelki. Ludzie powszechnie wiedzą, że władza kłamie, ale wielu nie ma jeszcze możliwości zdobycia prawdziwych informacji. W ten sposób powstaje przestrzeń dla pogłosek, mitów i plotek. Nawet najmniej prawdopodobne historie zaczynają żyć własnym życiem i rozprzestrzeniają się po ChRL lotem błyskawicy.

We wschodnich Chinach pojawiła się pogłoska, że jeden z lokalnych banków rolnych odmówił komuś wybrania 200 tysięcy RMB z konta. Tyle wystarczyło, aby ludzie uznali, że bank ma kłopoty finansowe i nie jest zdolny do wypłacania pieniędzy. Bank i władze zaprzeczają, aby kiedykolwiek komukolwiek odmówiono wypłaty. Nikt nie uwierzył. Tłumy ruszyły. Zarząd banku próbował uspokoić ludzi pokazując gotówkę zgromadzoną w skarbcu. Nie wszyscy uwierzyli, że pieniądze są prawdziwe. Więcej ludzi zaczęło wybierać pieniądze. Panika rozlała się na inne oddziały banku. Rząd przypomniał, że wszystkie lokaty w państwowych bankach są w stu procentach zabezpieczone przez państwo. Im bardziej jednak władze zapewniają, że wszystko jest w porządku, tym szybciej panika się rozszerza. Ostatecznie oddziały banku pozostają otwarte przez 24 godziny na dobę, a kolejne transporty muszą dowozić gotówkę, aby zaspokoić wszystkich chętnych do wypłaty. Policja miała dzisiaj zatrzymać podejrzanego o rozsiewanie pogłosek, ale to tylko kozioł ofiarny.

To wszystko się wydarzyło, mimo że nigdy żaden bank państwowy nie zbankrutował w historii ChRL. Zaufanie do sektora finansowego jest podkopane przez podawanie przez lata fałszywych danych o wysokości „złych długów” i innych wskaźników makro i mikroekonomicznych. Także wiele instytucji parabankowych okazało się w ostatnich latach zwykłymi przekrętami.

U podstaw leży jednak brak zaufania społecznego w ChRL. Oczywiście wielu beneficjentów systemu twierdzi, że KPCh ma pełne poparcie Chińczyków, ale drobne wydarzenia prawie co tydzień przynoszą przeciwne dowody.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.