004zab

Tajwańska armia rozpoczęła wykorzystywać na masową skalę drony do lotów nad terytorium ChRL. Celem jest uniknięcia zestrzelania pilotów przez wciąż rozbudowywaną przez ALW obronę przeciwlotniczą w prowincji Fujian.

Jeszcze w marcu br. ministerstwo obrony Tajwanu zamówiło w Instytucie Chung Shan 32 drony zdolne do długich misji nad wrogim terytorium. Początkowo drony patrolowały przestrzeń powietrzną na wschód i na południe od wyspy, ale ostatnio nowe maszyny miały zostać wysłane nad Cieśninę Tajwańską i nad wybrzeże prowincji Fujian. 

Według anonimowego źródła w armii tajwańskiej drony będą mogły monitorować aktywność ALW w całym pasie południowo-wschodniego wybrzeża. Wydaje się, że operacja ma być kompatybilna z działaniami USAF, które wykorzystują operującego na dużych wysokościach drona Global Hawk do zbierania informacji wywiadowczych z terytorium ChRL. Zwłaszcza, że wpisuje się to w program ostatniej wymiany wojskowej między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi.

Oficjalnie władze tajwańskie odmawiają wszelkich komentarzy.

Według oceny tajwańskiego sztabu generalnego ALW około 2020 roku uzyska zdolność do przeprowadzenia skutecznej inwazji na wyspę nawet w obliczu pomocy sojuszników w obranie (domyślnie Stanów Zjednoczonych i może Japonii). Raport donosił wtedy, że ChRL rozwija swój potencjał wojskowy nie tylko ilościowo, ale też dokonała dużego skoku jakościowego.

W 1996 roku Pentagon wysłał dwa zespoły lotniskowców do Cieśniny Tajwańskiej, kiedy ALW przeprowadziła duże manewry wojsk rakietowych na przeciwko Tajwanu w czasie wyborów prezydenckich. ChRL cofnęła się wtedy. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło. Ostatnio po serii kolejnych incydentów Waszyngton i Pekin zawarły porozumienie mające reanimować dialog wojskowy i wprowadzić mechanizmy wzajemnej wymiany informacji oraz zapobiegania incydentom. Obydwie strony mają przede wszystkim wypracować zasady zachowania w wypadku bliskiego spotkania zarówno na otwartym morzu, jak na spornych akwenach.

Działania armii tajwańskiej wydają się wpisywać w to porozumienie. Użycie bezzałogowych i nieuzbrojonych dronów redukuje możliwość poważnego incydentu zbrojnego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.