11116

„Pod kopułą” Chai Jing miało swoje pięć minut. Nawet polskie gazety wspomniały, jak to partia pozwoliła w oświecony sposób rozpowszechniać film poświęcony zanieczyszczeniu powietrza. Nawet były głosy, że w ten sposób władze centralne chcą stworzyć nacisk opinii publicznej na lokalne struktury, które często unikają implementacji przepisów ochrony środowiska.

Naiwność. To prawda, że lokalne władzę często ignorują dyrektywy Pekinu. Jednak ostania rzecz, jaką chce partia, to opinia publiczna mająca coś do powiedzenia w jakiejkolwiek sprawie.

Cenzura rozesłała poniższe zarządzenie:

„Do wszystkich jednostek roboczych: Biuro Informacji Centralnego Departamentu Propagandy przekazał następującą zawiadomienia: Dwie Sesje* maja się zacząć. Media i strony internetowe na wszystkich poziomach muszą w nadchodzących dniach skoncentrować zainteresowanie na głównym rozwoju wypadków na Dwóch Sesjach w celu stworzenia przyjaznej atmosfery opinii publicznej dla rozmów reprezentantów i członków komitetu na temat spraw narodowych. Aby uniknąć osłabienia tematów Dwóch Sesji, musicie utrzymać ścisłą kontrolę dyskursu publicznego i unikać sensacyjności pewnych wrażliwych tematów pochodzących z Internetu i społeczeństwa. Media i strony internetowe wszystkich typów i poziomów (włącznie z Weibo, WeChat i portalami informacyjnymi) muszą absolutnie przerwać doniesienia [na temat] dokumentu „Pod Kopułą”** i jego twórczyni, jak i reportaży, komentarzy, wywiadów i tematów specjalnych, które dotyczą lub rozwijają [temat] tego filmu i jego twórczyni. Strony internetowe i serwisy, które już zawierają takie treści muszą usunąć specjalne wyróżnienia lub przesunąć je na koniec. Nie kontynuować reportaży na temat dyskusji odnoszących się do pewnych departamentów i jednostek roboczych związanych z tym filmem. Zwiększyć zarządzanie forami, blogami, Wiebo, WeChat i innymi interaktywnymi platformami, i stanowczo blokować oraz usuwać wystąpienia, które używają tego jako okazji aby wzbudzać wątpliwości lub atakować rząd.

Powyższa notatka ma być tylko doręczona do rąk zarządów propagandy departamentów i tych, którzy zarządzają mediami. Nie wysyłać tego dalej. Wykonując powyższe instrukcje zachować pełną tajemnicę.

W Pekinie na przykład, nakazano usunąć wszystkie komentarze dotyczące „Pod Kopułą” do 9:00 wczoraj rano.

* Termin „Dwie Sesje” odnosi się do podwójnej sesji OZPL oraz Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin.

** W samym rozporządzaniu tytuł filmu jest źle zapisany jako:  苍穹之下 (Pod firmamentem), kiedy w rzeczywistości jest to: 穹顶之下.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.