c_18

To mało znany epizod z najnowszej historii Chin. W 1955 roku Nacjonaliści musieli ewakuować garnizon i ludność cywilną z wyspy Dachen (大陈) i archipelagu o tej samej nazwie.

Wczoraj na Tajwanie odbyły się uroczystości rocznicowe akcji, która była kulminacyjnym momentem pierwszego z wielu kryzysów w Cieśninie Tajwańskiej.

Pod koniec lutego 1955 roku rozpoczęto ewakuację żołnierzy, cywilów i około 4 tysięcy antykomunistycznych partyzantów z prowincji Zhejiang, którzy schronili się na wyspie. W sumie cały archipelag opuściło ponad 18 tysięcy ludzi.

Kryzys został zapoczątkowany 20 stycznia przez atak ALW na wysepki Yijiangshan (一江山) opodal Dachen.

Sama Dachen jest ulokowana w zatoce Taizhou, w północnej części Cieśniny Tajwańskiej i znajdowała się za daleko od Tajwanu, aby zapewnić skuteczne wsparcie z powietrza, bez którego nie było szans na skuteczną obronę. Administracja Eisenhower była gotowa pomóc Nacjonalistom militarnie w utrzymaniu wysp Quemoy i Matsu, które, mimo że znajdują się nawet bliżej kontynentu, jednak były równocześnie w zasięgu lotnictwa operującego z Tajwanu.

Ewakuację przeprowadziła Siódma Flota US Navy, a ALW nie próbowała przeszkodzić w operacji.

Co ciekawe, jest to w sumie optymistyczna historia. Większość uchodźców zaaklimatyzowała się dobrze na Tajwanie i szybko wrosła w miejscowe społeczeństwo. Oczywiście relatywnie mała liczba uchodźców ułatwiła asymilację.

Wielka historia małej grupy ludzi w małym epizodzie wielkiego konfliktu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.