11836851_484023111779443_2442603554318923457_n-950x550

Dyplomaci z ChRL ścigają na wskroś Europy balon z tybetańską flagą. Wszędzie tam, gdzie ma się on pojawić zaraz rozdzwaniają się telefony z lokalnych konsulatów ChRL, a potem odbywają się „pielgrzymki” facetów w czarnych garniturach. Zaczyna się straszenie „pogorszeniem wzajemnych relacji z ChRL”. Całą sprawę wyświetlił The Guardian.

W czasie Bristol International Balloon Fiesta organizatorzy byli bombardowani e-mailami, telefonami i wizytami z ambasady ChRL w Londynie. Biorąc pod uwagę żenującą historię z brytyjską wizą dla Ai Weiwei, to należą się im brawa, że się nie ugięli. Zresztą sprawa wakacji króla Arabii Saudyjskiej na Lazurowym Wybrzeżu pokazuje, jak łatwo europejskie rządy dają… ciała w relacjach z różnego rodzaju satrapiami. 

Balon został ufundowany przez prywatnych sponsorów, nosi imię Tashi, czyli „dobry los” po tybetańsku i został zaprojektowany we współpracy ze wspólnotą tybetańską w Wielkiej Brytanii. Zadebiutował w Katalonii po otrzymaniu błogosławieństwa w tybetańskim klasztorze Garraf niedaleko Barcelony. Według załogantów balon ma na celu wsparcie zbiórek na cele organizacji charytatywnych działających w Tybecie i wśród uchodźców tybetańskich.

Dyplomaci z ChRL próbowali interweniować zarówno w Katalonii, gdzie spodziewali się startu balonu w czasie Europejskiego Festiwalu Balonów w Igualda, jak i we Francji na festiwalu baloniarskim Lorraine Mondial w Chambley-Bussières. Tutaj też straszyli pogorszeniem stosunków dyplomatycznych i gospodarczych.

Czy muszę pisać, że takie działania Pekinu są nieproduktywne i tylko „rozdmuchują” sprawę nadając jej więcej rozgłosu?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.