20141217_eel_article_main_image

Od czerwca zeszłego roku pozostają w zawieszeniu rozmowy czterostronne Korei Południowej, Japonii, ChRL i Tajwanu na temat ograniczenia połowów węgorza japońskiego (Anguilla japonica), któremu grozi wyginięcie.

Impas jest efektem sprzeciwu Pekinu wobec propozycji uregulowania traktatowego hodowli larw węgorza.

W zaistniałej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem na wrześniowym spotkaniu sygnatariuszy tzw. konwencji waszyngtońskiej, czyli Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES) węgorz japoński zostanie wpisany na listę gatunków zagrożonych, którymi handel podlega restrykcjom międzynarodowym.

Znalezienie się węgorza japońskiego na liście CITES spowoduje znaczną zwyżkę jego cen i uderzy w japońskich konsumentów, dla których tradycyjne dania z węgorza są delikatesami. Dlatego Tokio stara się na wszelkie sposoby zablokować wpis. Temu miały służyć rozmowy czterostronne. W zamiarach Japończyków, miały one pokazać pozostałym krajom, iż lokalnie państwa mają sprawę pod kontrolą. Jest to jednak dalekie od prawdy.

Działania Pekinu z drugiej strony także nie wynikają z troski o gatunek, któremu grozi wyginięcie. Chińskie firmy świetnie zarabiają na eksporcie węgorza japońskiego, a ograniczenia w poławianiu larw węgorza uderzą właśnie w nich.

Z obydwu stron jest to krótkowzroczna polityka.

We wrześniu 2014 roku wszystkie cztery państwa zgodziły się na ograniczenie o 20% odławianych larw, które potem są przeznaczane do hodowli na komercyjnych farmach. Japonia w 2015 miała wyznaczyć limit 21,6 ton, ale z powodu fatalnych odłowów zdołano przeznaczyć na hodowlę jedynie 18,3 tony.

Po prostu odławianie samego węgorza, jak i jego larw na skalę przemysłową doprowadziło do załamania populacji i postawiło gatunek na granicy wymarcia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.