PR_awers

Republika Chińska (Tajwan) i Rzeczpospolita Polska podpisały 15 lutego br. memorandum o wzajemnym zrozumieniu (ang. memorandum of understanding – MOU) na temat uzyskiwania prawa jazdy przez obywateli obydwu państw bez zdawania ponownego egzaminu w drugim kraju.

Szczegóły porozumienia są jeszcze w trakcie uzgadniania, więc nie wiadomo, kiedy wejdzie ono w życie.

Zgodnie z MOU obywatele obydwu stron przebywający legalnie w drugim państwie przez co najmniej rok będą mieli prawo uzyskać lokalne prawo jazdy bez zdawania egzaminu teoretycznego lub praktycznego. Będą wystarczyć tylko prawo jazdy z kraju pochodzenia i dokumenty potwierdzające spełnienie pozostałych warunków.

Jest to ważne dla osób wyjeżdżających do drugiego kraju na stałe lub dłuższy okres. Zwłaszcza będzie to wygodne dla Tajwańczyków, ponieważ z polskim prawo jazdy będą mogli prowadzić samochód także w innych państwach UE i państwach Schengen nie będących członkami UE.

Polska jest dwunastym państwem UE, które zawarło lub jest w trakcie zawierania podobnego porozumienia z Tajwanem.

Co ciekawe, Tajwańskie prawo jazdy jest powszechnie uznawane za gwaranta dobrych umiejętności kierowcy i daje podobne przywileje już w 88 państwach i terytoriach. Choć w praktyce chyba nie wygląda to tak różowo.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.