tunel

Zenkai, syn samuraja, pojechał do Edo, gdzie wstąpił na służbę wysokiej rangi urzędnika. Zakochał się jednak w żonie pracodawcy i co gorsza został przez niego nakryty. Wtedy zabił go w samoobronie i uciekł z jego żoną.

Obydwoje stali się złodziejami. Kobieta jednak była tak chciwa, że Zenkai zaczął się nią brzydzić. W końcu porzuciwszy ją powędrował daleko do prowincji Buzen, gdzie został wędrownym znachorem.

Aby odkupić swoje winy, Zenkai postanowił osiągnąć coś dobrego w pozostałym mu życiu. Widząc o niebezpiecznej drodze nad niebezpiecznym klifem, który kosztował życie wielu ludzi, zdecydował wydrążyć tunel w górze by ominąć niebezpieczną drogę.

Żebrając o jedzenia za dnia, pracował w nocy kopiąc tunel. Kiedy minęło trzydzieści lat tunel miał 2280 stóp długości i był wysoki na 20 stóp a szeroki na 30.

Na dwa lata przed ukończeniem pracy, syn zamordowanego urzędnika, który był mistrzem miecza, odnalazł Zenkai i chciał go zabić by wywrzeć zemstę.

– Oddam swoje życie dobrowolnie – powiedział mu Zenkai, – tylko pozwól mi dokończyć tę pracę. W dniu w którym będzie ukończona, możesz mnie zabić.

Syn urzędnika czekał dzień. Potem minęło kilka miesięcy, a Zenkai kopał nie ociągając się. Syn zaczął się nudzić nic nie robiąc i zaczął mu pomagać w drążeniu. Kiedy upłynął rok wspólnej pracy zaczął doceniać silną wolę Zenkai i to co robi.

W końcu tunel był ukończony i ludzie mogli podróżować bezpiecznie.

– Teraz zetnij moją głowę – powiedział Zenkai. – Moja praca jest zrobiona.

– Jak mógłbym ściąć głowę swojego nauczyciela? – zapytał syn ze łzami w oczach.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. katjakaminska 16/09/2016 o 15:57

    Resocjalizacja ma sens.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.