ap-china-great-wall

Xiaohekou (小河口)

Istniejący obecnie Wielki Mur Chiński powstał w XV i XVI wieku, w czasach Dynastii Ming i mimo wielu zniszczeń przetrwał do dnia dzisiejszego. Władze centralne, jak i lokalne podejmują inicjatywy renowacji Muru, ale wygląda na to, że próby ratowania mogą być dla budowli jeszcze bardziej niszczące niż siedemset lat zaniedbywań.

W Xiaohekou (小河口) dokonano naprawy odcinka Muru długości prawie 2 km zalewając szczyt muru i baszt obronnych betonem – lokalne władze zaprzeczają by użyto betonu, ale wielu lokalnych mieszkańców potwierdza doniesienia o betonie. Lokalni działacze nie spodziewali się, że projekt naprawy okaże się aż taką porażką i dlatego teraz próbują minimalizować swoją rolę oraz poziom ingerencji betonem w zabytek. Dodatkowy problem dla lokalnych władz stanowi fakt, że „renowacji” dokonano wbrew przepisom z 2006 roku, określającym sposoby rozwoju atrakcji turystycznych i miejsc zabytkowych.

„Renowacji” dokonano w 2014 roku, ale sprawa pojawiła się w mediach dopiero w tym tygodniu, dzięki reportażowi w Beijing News (新北报).

Oryginalnie odcinek Muru w Xiaohekou, mimo że bardzo zniszczony, był dosyć popularny wśród bardziej świadomych turystów.* Mur jest tutaj położony w przepięknej okolicy i zwłaszcza jesienią robił wspaniałe wrażenie.

Niestety po „renowacji” spadła liczba odwiedzających – choć dzięki informacjom o katastrofalnej odnowie, wielu ludzi teraz przyjeżdża zobaczyć ten koszmar, ale to nie będzie trwało długo – co uderzyło w lokalny przemysł turystyczny. Co gorsza, „odnowiony” odcinek stał się śliski i nawet bardziej niebezpieczny do zwiedzania niż poprzednio.

Wielki Mur (ten mingowski) od samego początku był pomyłką. Konstrukcja nie miała żadnego sensu militarnego u progu ery broni palnej i artylerii – zawsze podejrzewałem, że był to raczej przekręt na „misia” tylko, że w chińskiej skali. Potem też nie było lepiej. Lokalni mieszkańcy traktowali Mur jako źródło budulca, a jak zauważył przy okazji afery The New York Times, w 1931 roku Guomindang planował zastąpienie Muru autostradą (SIC!).

Czyżby lokalne władze w Xiaohekou wpadły na ten sam pomysł?

* Turystyczna masa jeździ zazwyczaj do Badaling (八达岭), które należy omijać szerokim łukiem. Osobiście wolę odcinek w Simatai (司马台).

ap-aptopix-china-great-wall

Xiaohekou (小河口)

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s