jia_jinglong

Dzisiaj przeprowadzono egzekucję Jia Jinglong (贾敬龙), który stał się w ChRL symbolem niesprawiedliwości i podwójnych standardów.

Jia został w 2015 roku uznany winnym zabójstwa He Jiahuan (何建华), szefa w wsi, w której mieszkał.

He był skorumpowanym do cna urzędnikiem, bezlitośnie eksploatującym podległych mu wieśniaków. W 2013 nakazał wbrew prawu wyburzenie domu Jia, na dodatek wybrał – prawdopodobnie z premedytacją – datę wyburzenia na dzień przed ślubem Jia. Jia próbował dochodzić sprawiedliwości w sądach, za co zapłacił nie tylko szeregiem nieprzyjemności, ale też zerwanymi zaręczynami – rodzina narzeczonej była zastraszana przez władze.

Ostatecznie Jia zabił He w lutym zeszłego roku używając pistoletu do wstrzeliwania gwoździ, za co w szybkim procesie dostał karę śmierci.

Obrońcy Jia nigdy nie negowali faktu zabójstwa, ale wskazywali, że oskarżony został pchnięty do desperackiego czynu, ponieważ nie uzyskał żadnej pomocy ze strony nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił i nie chciał zareagować na jawne pogwałcenie prawa przez He.

Zresztą, system do samego końca traktował Jia niesprawiedliwie. Normalnie w ChRL wyroki śmierci są wydawane z dwuletnim odroczeniem, ale w wypadku Jia zignorowano nie tylko apele opinii publicznej, ale także procedury.

Sprawa Jia jak w soczewce skupia w sobie wszystkie kłopoty, które dotykają nieuprzywilejowane grupy społeczne w ChRL i nic dziwnego, że przyciągnęła uwagę opinii publicznej. Uwagę do tego stopnia dużą, że nawet reżimowe gazety wzywały władze do zamiany wyroku śmierci na dożywocie. Niewiele to pomogło.

Z punktu widzenia rządzących zbrodnia Jia wymagała najwyższej kary, ponieważ zabił on członka partii komunistycznej i szefa wsi. W systemie kontroli społecznej jest to stanowisko pierwszego kontaktu między zwykłymi ludźmi i aparatem rządzącym krajem. Cały system opiera się na zdolności tych lokalnych urzędników do terroryzowania ludności, dlatego każdy, kto podniesie na nich rękę, musi być przykładnie ukarany.

Wielu Chińczyków wskazuje także na podwójne standardy. Kiedy Jia został skazany na śmierć i wyrok wykonano bez zakończenia dwuletniego odroczenia, to Gu Kailai, żonie Bo Xilai – byłego partyjnego bonza, zamieniono karę śmierci na dożywocie od ręki.

Tajemnicą poliszynela jest też fakt, że nie tylko wyroki śmierci na członków kasty rządzącej zazwyczaj są zamieniane mniej lub bardziej w tajemnicy na dożywocie, ale też warunki odbywania wyroku przez nich nie przypominają w żadnym wypadku więzienia, a kary często są też skracane – pod warunkiem, że dana osoba nie stanowi już zagrożenia politycznego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.