Dawno nie było jakiegoś koanu.

Kupiec niosący na plecach pięćdziesiąt zwojów bawełny przystanął by odpocząć od upału pod posagiem kamiennego Buddy. Tam zasnął, a kiedy się obudził jego towar zniknął. Natychmiast zawiadomił lokalną policję.

Sprawa trafiła do sędziego O-oka.

– To kamienny Budda ukradł towar – szybko orzekł sędzia. – Powinien był dbać o dobro ludzi, ale nie dopełnił swoich świętych obowiązków. Aresztować go.

Policja zatrzymała kamiennego Buddę i przyniosła go do sądu. Także hałaśliwy tłum zebrał się w sądzie, ciekawy jakąż to karę otrzyma kamienny Budda. Kiedy pojawił się O-oka ludzie wybuchnęli śmiechem.

– Ludzie, jakie macie prawo pojawić się przed sądem i się naśmiewać czy żartować ze sprawy? Jesteście winni lekceważenia sądu i możecie być ukarani grzywną lub więzieniem.

Ludzie zaczęli szybko przepraszać.

– Powinienem was wszystkich skazać na grzywnę, – powiedział udobruchany sędzia – ale się powstrzymam, jeżeli każdy z was dostarczy w ciągu trzech dni po zwoju bawełny. Kto się nie wywiąże, będzie aresztowany.

Jeden ze zwojów został rozpoznany przez pokrzywdzonego handlarza, dzięki czemu policja szybko dotarła do złodzieja. Kupiec odzyskał towar, a pozostałe zwoje wróciły do ludzi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.