tomb1

W grobie ulokowanym w północnej części prowincji Shanxi odkryto szczątki Zhao Xin, generała Dynastii Północnych Qi (北齐 550-577) i księżniczki Neé Liu pochowanych w 564 roku.

Co prawda samego odkrycia dokonano w czasie prac archeologicznych w latach 2012-2013, ale dopiero teraz opublikowano pełne sprawozdanie z prac.

Inskrypcja na kamieniu nagrobnym głosi, że Zhao dowodził zwycięsko w bitwie, w której 1000 ludzi „straciło swoje dusze”. „Pozbył się barbarzyńców Yi i wytępił wrogów, a lud garnął się do niego”. Wiemy, że zmarł w wieku 67 lat, wciąż pełniąc obowiązki dowódcy lokalnego garnizonu.

Niestety nie wiemy zbyt dużo o jego towarzyszce. Miała być „skromnej i pokornej” natury, ale to standardowa zwrot. Nie jesteśmy też pewni, czy była formalnie jego żoną.

Nie wiemy nawet dlaczego zostali pochowani razem. Czy zabrała ich epidemia? A może musieli popełnić honorowe samobójstwo? Padli ofiarą zabójstwa? Może kiedy generał zmarł, to ona podążyła za nim? Dobrowolnie?

Grób jest niezwykły jednak z powodu 105 glinianych figurek przedstawiających wojowników, straże, bębniarzy, a także zwierzęta: wielbłądy i woła.

Wkładanie terakotowych figur do grobów jest dosyć powszechne w tym okresie. Oczywiście najsłynniejsza jest terakotowa armia z grobowca Qinshi Hunagdi (247 – 220 p.n.e.) z naturalnej wielkością postaciami. Lecz podobne armie – tylko miniaturowe – znajduje się także w grobowcach z okresu dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.). Wygląda na to, że zwyczaj przetrwał także do epoki Północnych i Południowych Dynastii (南北朝 420–589).

Na stanowisku odnaleziono także dziesiątki innych grobów, ale już bez terakotowych figurek.

tomb2

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.