red_sun

O to książka, której boi się Komunistyczna Partia Chin (KPCh) do tego stopnia, że sprzedaż jej w ChRL może ci „ufundować” pięć lat obozu pracy.

Dai Xuelin, edytor mediów społecznościowych został skazany na pięć lat za „prowadzenie nielegalnej działalności gospodarczej”. Jego wspólnik Zhang Xiaoxiong w tym samym procesie dostał trzy i pół roku. Ich zbrodnia polegała na kolportowaniu zakazanych w ChRL książek, sprowadzanych z Tajwanu i Hong Kongu. Normalnie, nawet w ChRL, nie dostaje się za to aż tak długiego pobytu w zakładzie zamkniętym połączonego z intensywnymi zajęciami ręcznymi i rozszerzonym kursem wychowania obywatelskiego, ale Dai rozprowadzał też książkę zmarłego profesora Gao Hua „Jak wzeszło Czerwone Słońce” (How The Red Sun Rose).

To nie jest pierwsza ofiara pracy Gao. Szef Wydawnictwa Uniwersytetu Pedagogicznego Guangxi (广西师范大学出版社), które wydało pierwotnie książkę w ChRL i co gorsza sprzedało prawa do obcojęzycznych wydań, został aresztowany w maju ubiegłego roku pod zarzutem brania łapówek.

Tian You, pisarz z Shenzhen, został zatrzymany na pięć dni, tylko za to, że stwierdził, iż gdyby partia tak się nie burzyła, to nikt nie zwróciłby nawet na tę książkę uwagi.

Czego tak bardzo boi się partia?

Gao opisuje dochodzenie Mao Zedong do pełni władzy w latach 1930-1945, a zwłaszcza koncentruje się na tzw. kampanii naprawy stylu pracy partyjnej (整風运动) w latach 1942-1945. Kampania była w rzeczywistości brutalną czystką, która przeorganizowała struktury partii komunistycznej oraz wyeliminowała wszelkie frakcje. Zacementowała także pozycję Mao jako jedynego i niekwestionowanego lidera. Pozycję, którą zachwieje dopiero kampania wielkiego skoku, ale Mao ją odzyska dzięki rewolucji kulturalnej. Nie jest to jednak nic nowego.

To co boli w pracy Gao dzisiaj rządzących ChRL to pokazanie metod, dzięki którym Mao mógł zdobyć dominującą pozycję za pomocą wewnątrzpartyjnych rozgrywek oraz pokazanie w jaki sposób wyłonił się wewnętrzny mechanizm polityczny KPCh – tak odmienny wbrew pozorom od modelu sowieckiego – który praktycznie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. To właśnie analogie między kampanią naprawy stylu pracy partyjnej Mao a kampanią antykorupcyjną Xi tak kłują w oczy, mimo że Gao zmarł w 2011 roku, a książka oryginalnie była wydana jeszcze przed dojściem Xi do władzy.

Sam tytuł to zarówno aluzja do książki Edgara Snow „Czerwona gwiazda nad Chinami” (Red Star Over China) z 1937 roku, która przetłumaczona na chiński dała Mao ogromną popularność wśród studentów i młodej inteligencji oraz sloganu z czasów rewolucji kulturalnej, kiedy porównywano Wielkiego Sternika do czerwonego słońca wschodzącego nad Azją.

W sumie trudno nie zgodzić się z Tian You. Nic lepiej nie sprzedaje książki niż policyjny zakaz i nic dziwnego, że cena na Amazonie jest dla wielu zaporowa – przy takiej reklamie wydawca może sobie pozwolić. Co ciekawe chińskie wydanie książki Gao było powszechnie dostępne w ChRL, dopiero dojście do władzy Xi Jinping i jego kampania przeciwko „historycznemu nihilizmowi” skazała ją na banicję.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.