W tym tygodniu było trochę mniej o polityce, ale przyszły tydzień będzie gorący, więc postanowiłem trochę odpocząć.

Figurka tancerki z czasów dynastii Han.

Jutro zostaje otwarta wystawa „Age of Empires: Chinese Art of the Qin and Han Dynasties (221 B.C.–A.D. 220)” (Epoka imperium: Sztuka chińska w czasach dynastii Qin i Han (211 p.n.e.-220 n.e.)). Niestety nie w Polsce, ani nawet nie w Europie, ale w Nowym Yorku. Wystawa będzie dostępna do 16 lipca w The Met (The Metropolitan Museum of Art), więc jeżeli ktoś będzie miał tylko okazję, to warto odwiedzić.

Ten okres dziejów w chińskiej sztuce jest zdominowany w powszechnej świadomości przez obraz terakotowej armii, ale był to – zwłaszcza w czasach Han – czas, który wyznaczył kierunki rozwoju klasycznej sztuki chińskiej. Owszem, swoje apogeum osiągnie ona w czasach Tang (618–907) i Song (960–1279). Jednak już w czasach Qin i Han widać nowatorskie formy i artystyczne poszukiwania.

Niestety nie wybieram się w najbliższych miesiącach za ocean, więc mogę tylko pozazdrościć tym, którzy będą mogli zobaczyć wystawę na własne oczy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.