Tajwański parlament przyjął przepisy ustanawiające zakaz zabijania psów i kotów w celach konsumpcyjnych. Wprowadza się także zakaz ciągnięcia zwierząt za pojazdami mechanicznymi oraz zwiększa kary za znęcanie się nad zwierzętami. Winni będą mogli być ukarani bardzo wysokimi grzywnami oraz pozbawieniem wolności do dwóch lat. Zostaną również upublicznione ich dane osobowe i wizerunek.

Przyjęte wczoraj przepisy stanowią nowelizację Ustawy o Ochronie Zwierząt z 2001 roku – ponoć pierwszej tego typu ustawy w Azji. Od 2001 roku na wyspie panuje zakaz sprzedaży mięsa i futra takich zwierząt jak psy i koty w celach ekonomicznych. Obecna zmiana idzie dalej i eliminuje luki prawne.

Stosunek do zwierząt jest kolejnym przykładem na fakt, jak bardzo Tajwan oddalił się od Chin kontynentalnych, gdzie prawa zwierząt i ludzi wciąż – delikatnie mówiąc – pozostawiają wiele do życzenia. Obecnie zwierzęta domowe jak psy i koty są traktowane na wyspie podobnie jak na Zachodzie i tylko niewielka grupa ludzi kontynuowała spożywanie ich mięsa.

O zmianach świadomościowych na wyspie świadczy przykład prezydent Tsai Ing-wen (niezamężnej i bezdzietnej), która adoptowała w zeszłym roku trzy emerytowane psy-przewodniki osób niewidomych – dołączyły one do jej dwóch kotów. Lokalne media mówiły wtedy o „nowej” pierwszej rodzinie. Nie miało to jednak złośliwego podtekstu, a decyzja prezydent spotkała się generalnie z pozytywnym odbiorem większości Tajwańczyków.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.