Pierwszy tajwański dywizjon Apache’ów

Na Tajwanie wprowadzono wczoraj oficjalnie na służbę pierwsze maszyny AH-64E (helikoptery szturmowe firmy Boeing zwany powszechnie Apache) w bazie 601 Brygady w Taoyuan.

W sumie Tajwan zakupił 30 maszyn. Nowe helikoptery będą tworzyć Drugi Dywizjon Bojowy Apache’ów – Pierwszy Dywizjon będzie sformowany jeszcze w tym roku. Obydwie jednostki mają osiągnąć pełną gotowość bojową do końca br.

Wprowadzenie Apache’ów na Tajwanie nie obyło się bez kłopotów. W kwietniu 2014 roku jedna z maszyn została zniszczona w czasie wypadku w Taoyuan, ale piloci ani nikt inny nie zginął.

Drobna wiadomość, ale ma duże znaczenie militarne. Helikoptery szturmowe jak Apache czy wcześniej AH-1 Cobra (ponad 60 służy na Tajwanie) zostały stworzone z myślą o zwalczaniu pojazdów pancernych przeciwnika. Dlatego ich pojawienie na Tajwanie poważnie utrudni wszelkie plany inwazji z kontynentu.

Kluczowe jednak będzie zachowanie przez obrońców przewagi w powietrzu, a o tym może zadecydować potencjalna sprzedaż myśliwców F-35 przez Stany Zjednoczone. Tylko czy Donald Trump zdecyduje się na ten krok?

Zobaczymy, co się stanie kiedy minie nowo odnaleziona miłość Trumpów do Pekinu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s