Znalazłem dzisiaj w księgarni opracowanie: „Poznać Chiny. O pochodzeniu stu chińskich znaków” (pod „kreską” poniżej fragment przedmowy udostępniony przez wydawcę).

Przyznam się, że nie kupiłem, ale przypomniało mi to o czymś naprawdę wartościowym: „Analysis of Chinese characters” (Analiza chińskich znaków) wydane w 1922 roku dzieło G. D. Wildera, J. H. Ingrama oraz F. W. Ballera – obecnie dostępne online w wielu formatach.

Mimo że jest to stare opracowanie (siłą rzeczy brakuje w nim pinying – w reprincie, który mam na własność sam musiałem go dopisać), to trudno przecenić jego wartość. Autorzy nie tylko rozłożyli na czynniki pierwsze (radykały) ponad tysiąc podstawowych znaków, ale dodali do nich wiele mnemoników – skojarzeń ułatwiających zapamiętywanie.

Na przykład, widzieć 看 (kàn): ręka 手 (shǒu ) osłania oko 目 (mù) by móc widzieć. Choć trzeba przyznać, że niektóre mogłyby nie przejść dzisiaj testu „poprawności politycznej”: chcieć 要 (yào): Chiny chcą zachodniej 西 (xī) kobiety 女 (nǚ).

To też pokazuje, że wbrew pozorom, to właśnie tradycyjne znaki są łatwiejsze do zapamiętywania, ponieważ mają sens.

Polecam każdemu zainteresowanemu językiem chińskim.

Autor: Zhang Aiping (red.)
Tytuł: Poznać Chiny. O pochodzeniu stu chińskich znaków
Wydawnictwo: Adam Marszałek 2015

Od wydawcy:

Wśród tysięcy języków i systemów pisma używanych na całym świecie pismo chińskie wyróżnia się tym, że to najstarszy system nadal używany do zapisywania żywego języka. Znaki towarzyszyły rozwojowi chińskiej cywilizacji od samego jej początku.

Chińskie znaki były odbiciem chińskiej kultury. Pozwalają nam [Chińczykom-przyp.tłum.] zrozumieć sposób myślenia starożytnych, a także lepiej komunikować się z resztą świata. Znaki pozwoliły nam wyrazić niesamowite zmiany zachodzące na całym świecie i przygotować się na dalszy rozwój nauki. Przypominają też, abyśmy dalej rozwijali najlepsze cechy naszego narodu, to znaczy otwarty umysł, dążenie do doskonałości i głęboką wiarę w możliwość rozwoju każdego człowieka. […]

Książka zawiera kolekcję stu chińskich znaków, co może się wydawać bardzo małym zbiorem w porównaniu do całego oceanu piktogramów używanych w Chinach. Zbiór ten prezentuje jednak interesujące spojrzenie na chińską kulturę i pozwala odkryć piękno chińskiego pisma, języka i tradycji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.