W 2016 roku Baidu, odpowiednik Google w ChRL, zakupił amerykańską firmę Velodyne, specjalizującą się w technologii LIDAR (ang. Light Detection and Ranging).1 Ponieważ LIDAR jest stosowany zarówno do rozwiązań cywilnych (samochody samojezdne), jak i wojskowych (systemy identyfikacji i namierzania celów), przejęcie Velodyne uruchomiło sygnał alarmowy w Waszyngtonie.

W efekcie na Kapitolu jest obecnie procedowana dwupartyjna, wspierana także przez administrację Trumpa, Ustawa Modernizująca Ocenę Ryzyka Zagranicznych Inwestycji (Foreign Investment Risk Review Modernization Act), która pozwoli Komitetowi ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (Committee on Foreign Investment in the United States – CFIUS) łatwiejsze blokowanie obcych, w domyśle chińskich, inwestycji w oparciu o kryterium bezpieczeństwa narodowego.

Inwestycje z ChRL w Stanach Zjednoczonych wzrosły gwałtownie w ostatnich latach. W 2016 roku (brak jeszcze danych za 2017)2 potroiły się w stosunku do roku 2015.

Według ocen Amerykanów chińskie inwestycje, nawet kiedy są dokonywane przez firmy prywatne (jeżeli w ogóle o takich w ChRL można mówić sensu stricte), to są często inspirowane przez kręgi rządowe i podyktowane celami strategicznymi Pekinu.

Co ważne, zmienił się krąg zainteresowań chińskich inwestorów. W poprzednich latach koncentrowano się na możliwościach wykupu firm związanych z tradycyjnym przemysłem, a przede wszystkim sektorami energetycznym i paliwowym. Obecnie Chińczycy szukają okazji nabycia udziałów w spółkach nowych technologii, podwójnego zastosowania (cywilino-militarnego) oraz sektorów informacyjnego i telekomunikacyjnego.

Generalnie widać trend, że Pekin szuka możliwości przejęcia firm z tzw. sektora cutting edge.

Krytycy ustawy wskazują, że problemem jest odpowiednie wymierzenie środków. Zbyt silne zbiurokratyzowanie procesu inwestycyjnego oraz ustanowienie zbyt wielu „czerwonych linii” może bardzo ograniczyć napływ kapitału do Stanów Zjednoczonych, których gospodarka jest oparta na przyciąganiu zagranicznych inwestycji. Trzeba pamiętać, że nowe restrykcje dotkną nie tylko firmy z ChRL, ale z całego świata.

Z drugiej strony CFIUS jest obecnie niedostosowana do pełnienia swojej roli. Ma ograniczony zakres działania, jak i dosyć mały personel zdolny śledzić wszystkie sprawy, a przede wszystkim może działać tylko, jeżeli rodzima firma prowadząca negocjacje z zagranicznym inwestorem, zwróci się do niej o opinię.

Innym problemem jest fakt, że nie wszystkie sprawy wiążą się z przejęciem kontrolnego pakietu w konkretnych spółkach. Często są to udziały mniejszościowe (na tyle duże by dać miejsce w zarządzie lub radzie nadzorczej) i wszelkiego rodzaju spółki join-venture. Nie przyciąga to dużej uwagi, ale równocześnie daje dostęp do wrażliwych technologii.


1 W skrócie: technologia LIDAR służy namierzaniu obiektów na zasadzie podobnej do radaru, ale zamiast mikrofal radiowych wykorzystuje laser i silny teleskop od odbioru zaburzeń wiązki światła.
2 Zarejestrowano już jednak wyraźny spadek, co może wynikać z objęcia urzędu przez Donalda Trumpa i jego retoryki, ale jest też efektem ograniczeń w eksporcie kapitału z ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.