Pisałem już o wprowadzeniu zakazu używania kalamburów, ale teraz władze w Pekinie idą dalej. Likwidowana1 właśnie Państwowa Administracja Prasy, Publikacji, Radia, Filmu i Telewizji (国家广播电影电视总局) wydała w zeszły czwartek chyba jedno z ostatnich zarządzeń, nakazując serwisom internetowym z filmami usunięcie wszelkich parodii i przeróbek.

W ChRL autorzy przeróbek „Upadku” mieliby ciężkie życie i to bez względu jak udane byłyby ich żarty.

Mają być usunięte wszelkie przeróbki lub humorystyczne nawiązania do klasycznej literatury lub dzieł sztuki. Co ciekawe według Reutera notatka jest oznaczona jako „wyjątkowo pilna”, co nie jest częste i oznacza, że podległe instytucje muszą zadziałać natychmiast.

Nietrudno zgadnąć, że nagła akcja władz wiąże się zarówno z szerszym kontekstem politycznym, jak i ze sprawą „przewracania oczami” przez Liang Xiangyi. Drobna scena z telewizji urosła szybko do rangi symbolu i jak ogień rozniosła się po chińskim Internecie. Cenzurze zajęło kilka dni dokładne oczyszczenie sieci ze wszelkich wzmianek i odniesień do sprawy.

Teraz każda scena z którymkolwiek cesarzem może być łatwo odebrana, jako krytyka Xi. Niedługo nie będzie można w ChRL zrobić filmu, w którym żaden z ponad dwustu chińskich cesarzy mógłby zostać pokazany w złym świetle, ponieważ zaraz będzie to odnoszone do Xi.

Równocześnie, jak pisałem wielokrotnie, odwoływanie się do historii jest jednym z najczęściej stosowanych przez Chińczyków sposób na krytykowanie władzy. W tę tradycję wpisuje się też przejęta z Zachodu moda tworzenia parodii i przeróbek filmów.

Nic dziwnego, że w sytuacji, kiedy cenzura tępi wszelkie dyskusje w Internecie o konsolidacji władzy przez Xi Jinping i daniu mu opcji na praktycznie dożywotnie sprawowanie władzy, to ludzie szukają możliwości wyrażenia się poprzez parodie i przeróbki klasycznych filmów.

Partia jest czujna i szybko działa. Jednak działanie w myśl stalinowskiej logiki, zbij termometr, gorączka zniknie, na dłuższą metę nie rozwiąże problemu braku możliwości wyrażenia opinii przez Chińczyków.

Dlaczego wszystkie te reżimy są pozbawione humoru i tak strasznie nabzdyczone?


1 Całość cenzury przejmuje Departament Propagandy i Informacji KC KPCh.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.